środa, 12 czerwca 2013

Hagia Sophia - mieszanka chrześcijaństwa i islamu

Kościół Świętej Mądrości Bożej, Hagia Sophia to arcydzieło architektury wszech czasów, synteza Wschodu i Zachodu, symbol Bizancjum - wciąż wywołuje dreszcz zachwytu, spotęgowany faktem, ze stoi w tym miejscu od dnia konsekracji 26 grudnia 537 r., niewzruszony przez trzęsienia ziemi ani upadki imperiów.

Świątynia, przez długie wieki największa na świecie, wygląda jak konglomerat masywnych murów, łuków i przypór, zwieńczony olbrzymia kopuła o średnicy 30 m. Cztery minarety w rogach budowli sa wyraźnie obcym elementem, przypominającym jednak, ze tysiąc lat po konsekracji Hagia Sophia na piec wieków stała się świątynia innych wyznawców. Główny kościół cesarstwa bizantyjskiego został zamieniony na imperialny meczet epoki osmańskiej, by w dobie republiki przeżyć desakralizacje i stać się tym, czym jest obecnie: bezcennym muzeum obleganym przez tłumy zwiedzających. 

Wnętrze bazyliki
Główne wejście prowadzi przez centralna Bramę Cesarską, niegdyś zarezerwowana wyłącznie dla panujących. Według legendy, skrzydła drzwi wykonano z arki Noego. Podłużny exonarteks (przedsionek zewnętrzny) wieńczy sklepienie pokryte w całości złota mozaika. W lunecie ponad brama widnieje mozaika przedstawiająca tronującego Chrystusa, który w lewej ręce trzyma Ewangelie otwarta na słowach: "Pokój z wami. Ja jestem Światłością świata", a prawa błogosławi cesarza Leona VI (zwanego Madrym, dzięki zamiłowaniu do teologii, choć burzliwe życie osobiste ściągnęło nań ekskomunikę).
Wrota Imperialne
Loża sułtańska z dekoracjami Fossatiego
Loża sułtana z dekoracjami Fossatiego
Mihrab z XIX wieku
Inskrypcja Mehmeda Efendi
Mimbar z XVI wieku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz