środa, 27 lutego 2013

Ciekawostki geograficzne

Na jemeńskiej wyspie Sokotra występuje – Na jemeńskiej wyspie Sokotra występuje 825 odmian rzadkich roślin, a 90% tamtejszych gadów i 95% gatunków ślimaków
nie występuje nigdzie indziej na świecie. Ilha da Queimada Grande to niewielka – Ilha da Queimada Grande to niewielka wyspa leżąca u wybrzeży Brazylii, niedaleko Sao Paulo. Wyspa jest niezamieszkana i obowiązuje całkowity zakaz wstępu na nią.
Wszystko za sprawą zamieszkujących ją węży gatunku żararaki wyspowej - jednego z najbardziej jadowitych węży świata. Przypada tam statystycznie (zależnie od źródeł) od jednego do pięciu węży na jeden metr kwadratowy wyspy. Leżąca 2 000 km na wschód od Afryki – Leżąca 2 000 km na wschód od Afryki wyspa Mauritius sprawia wrażenie jakby znajdowała się na szczycie wielkiego podwodnego wodospadu.
W rzeczywistości jest to złudzenie optyczne spowodowane naniesionym przez ocean różnokolorowym piachem, a głębokość w tym miejscu nie jest wielka. Wulkaniczna błyskawica - rzadkie – Wulkaniczna błyskawica - rzadkie zjawisko pogodowe obserwowane przy erupcjach wulkanów. Otóż piorun może powstać nie tylko w chmurach burzowych, ale także wskutek tarcia drobin popiołów i gazów oraz gwałtownemu skraplaniu
się pary wodnej przy erupcjach wulkanów

Rocas Bainbridge - to niewielka – Rocas Bainbridge - to niewielka wyspeka w łańcuchu wulkanicznym na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Santiago na Galapagos (Ekwador). 
Wąskie, turkusowe jezioro wtulone w zagłębienie krateru po wygasłym wulkanie jest jeziorem słonym i stanowi idealną przystań dla podróżujących flamingów.Jest to jeden
 z najpiękniejszych kraterów na ziemi
W Sierra Nevada w Kalifornii występuje – W Sierra Nevada w Kalifornii występuje różowy śnieg o zapachu arbuza. Jest to wynik obecności alg o czerwonym pigmencie.
Dwa razy w roku w Nowym Jorku – Dwa razy w roku w Nowym Jorku ma miejsce zjawisko nazywane Manhattanhenge. Oznacza to, że zachodzące słońce ustawia się dokładnie
wzdłuż ulic położonych na osi wschód-zachód. Na chińskiej górze Tianmen znajduje – Na chińskiej górze Tianmen znajduje się szklany most o długości 60 m, który wisi 1430 m nad ziemią.
Szkło ma grubość 6 cm.
Australijska skała Uluru (Ayers – Australijska skała Uluru (Ayers Rock) wznosi się 300 metrów ponad ziemię, ale ta część, której nie widać, jest jeszcze bardziej imponująca:
skała rozciąga się w dół na głębokość ok. 2,5 km.
Do ciekawego zjawiska dochodzi – Do ciekawego zjawiska dochodzi w Austrii
na jednym ze szlaków turystycznych.

Miejsce to zamienia się dzięki wiosennym
roztopom w głębokie na 10 metrów,
tymczasowe jezioro. Gdy nadchodzi zima,
po wodzie nie ma już śladu.
Możesz zwiedzić połowę z 10 największych – Możesz zwiedzić połowę z 10 największych jezior świata, odwiedzając jedno państwo: Kanadę. Pięć jezior, o których mowa, to: Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, Wielkie Jezioro Niewolnicze, Erie, Huron i Jezioro Górne.
Niagara jest najbardziej rozpoznawalnym – Niagara jest najbardziej rozpoznawalnym wodospadem świata, ale pod względem wysokości zajmuje na samym kontynencie amerykańskim dopiero 23 miejsce.
Hawaje przesuwają się w stronę – Hawaje przesuwają się w stronę Japonii o 5-10 cm w ciągu roku.
Ponad 90% aktywności wulkanicznej – Ponad 90% aktywności wulkanicznej ma miejsce pod powierzchnią oceanu.

Na Syberii znajduje się ponad – Na Syberii znajduje się ponad 25% wszystkich terenów leśnych na świecie.
W Palau istnieje jezioro, które – W Palau istnieje jezioro, które jest zamieszkiwane wyłącznie przez meduzy. Istnienie tego jeziora potwierdza zgodność teorii ewolucji i dostosowywania organizmów żywych do warunków panujących w ich otoczeniu – na przestrzeni lat meduzy żyjące w tym zbiorniku wodnym zatraciły niemal całkowicie mechanizmy obronne za sprawą braku wrogów naturalnych.
Pod Himalajami na głębokości 20 – Pod Himalajami na głębokości 20 - 30 kilometrów p. p. m. znajduje się olbrzymi zbiornik wodny. 
Dzięki niemu obszarów tych nie nawiedzają trzęsienia ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera. 
Dodatkowo, gdyby nie on góry gwałtownie zapadłyby się.
Długość linii brzegowej Alaski – Długość linii brzegowej Alaski stanowi ponad połowę długości linii brzegowej całych Stanów Zjednoczonych. Zatoka św. Wawrzyńca (Kanada) – Zatoka św. Wawrzyńca (Kanada) jest tak głęboka, że mogą tu wpływać wieloryby
Podczas gradobicia w małym miasteczku – Podczas gradobicia w małym miasteczku Bovina (stan Missisipi), w 1894 roku, na ziemię spadła
bryła lodu z zamarzniętym żółwiem w środku.
Według badań naukowców z Uniwersytetu – Według badań naukowców z Uniwersytetu Hawajskiego, na świecie żyje ok. 8,7 mln gatunków organizmów,
z czego większości jeszcze nie poznaliśmy.
Około 120 tysięcy lat temu Morze – Około 120 tysięcy lat temu Morze Martwe położone na pograniczu Izraela i Jordanii było piaszczystą plażą, natomiast zaledwie 17 tysięcy lat temu poziom tego zbiornika był tak wysoki, że łączył się z Jeziorem Tyberiadzkim, położonym na północ od Morza Martwego. W ciągu wieków Morze to było nazywane wieloma określeniami, jednak przyjął się przydomek Morze Martwe ze względu na bardzo wysokie zasolenie wody – człowiek niepotrafiący pływać bez trudu utrzyma się bowiem na jej powierzchni.
Dorzecze Amazonki zajmuje ponad – Dorzecze Amazonki zajmuje ponad 7 mln kilometrów kwadratowych, czyli obszar ponad 20 razy większy
od Polski.
Plemię Korowai z Nowej Gwinei – Plemię Korowai z Nowej Gwinei buduje domy na drzewach, na wysokościach dochodzących do 40 m. Zorganizowani w rodzinne klany, co kilkanaście lat, w poszukiwaniu palm sago, zmieniają miejsce pobytu. Do niedawna praktykowali rytualny kanibalizm.
Wybuch superwulkanu wyemitowałby – Wybuch superwulkanu wyemitowałby więcej zanieczyszczeń niż cała ludzkość
przez ostatnie 8000 lat.
9 na 10 osób przeżywa uderzenie – 9 na 10 osób przeżywa uderzenie piorunem.
Prędkość wirowania naszej planety – Prędkość wirowania naszej planety spada, a doba się wydłuża. Na przestrzeni wieku różnica ta wynosi 1,4 milisekundy (czyli niespełna 3 sekundy w ciągu 200 tys. lat) i jest dostrzegalna praktycznie wyłącznie na zegarach atomowych.
W zamierzchłych czasach dinozaurów
cykl dobowy trwał około 23 godzin.
Gdyby na Saharze pokryto panelami – Gdyby na Saharze pokryto panelami słonecznymi obszar wielkości Austrii, uzyskano by energię równą zapotrzebowaniu całego świata (kwadrat w środku to zapotrzebowanie Europy, a po prawej samych Niemiec).
Magnetyczny biegun północny, niegdyś – Magnetyczny biegun północny, niegdyś
zlokalizowany nad Kanadą, znajduje się
obecnie na Oceanie Arktycznym i powoli
zmierza w kierunku Rosji.
Huragan w ciągu 10 minut wytwarza – Huragan w ciągu 10 minut wytwarza więcej energii niż cały światowy arsenał nuklearny.


Cały ozon z ozonosfery w warunkach – Cały ozon z ozonosfery w warunkach normalnych utworzyłby na poziomie morza warstwę o grubości ok. 3 mm. Antypody – punkt na powierzchni – Antypody – punkt na powierzchni Ziemi, który w stosunku do określonego punktu jest położony dokładnie po drugiej stronie planety.Antypody Polski leżą na Pacyfiku, 1 500 km od Wysp Chatham.2 komentarze:

  1. Świetna strona. Fajne informacje. Uwielbiam takie ciekawostki. O niektórych z nich już wiedziałam, ale to nie zmienia faktu, że wspaniale jest znaleźć stronę na której nie ma przemocy, seksu, i innych przepychanek ludzkich. Naprawdę z przyjemnością będę tutaj zaglądać. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń