środa, 5 czerwca 2013

Cuda Nowej Zelandii

Wyspy Cooka, AitutakiŁatwo popaść tu w rozmarzenie - palmy, plaża, morze i niebo przywodzą na myśl same nastrojowe melodie. Wyspy Cooka leżą w południowo - zachodniej Polinezji, należą do oddalonej o tysiące kilometrów Nowej Zelandii. Niezliczone bajeczne plaże wokół cichych lagun są rozsiane w tym regionie Pacyfiku, a niektóre można nawet kupić.

Wulkan Whakaari, White Island

W Nowej Zelandii jest wiele wulkanów, z których najaktywniejszy leży na White Island u północnego wybrzeża Wyspy Północnej. Pracujący tu wulkanolodzy i sejsmolodzy muszą nieustannie ostrzegać przed niebezpieczeństwami grożącymi podczas wspinaczek. Mimo zagrożenia miejsce zachwyca.

Park Narodowy Tongariro


Już w 1884 r. nowozelandzkie władze objęły ochroną serce Wyspy Północnej, region Tongariro z trzema aktywnymi i trzema wygasłymi wulkanami. Znajdujący się tam masyw górski wznosi się na 2800 m.n.p.m. Na zboczach rosną orchidee, paprocie, mirty i odmiana wrzosu z obszaru Morza Południowego. Park którego ukoronowanie stanowią lodowce od 1990 r. należy do Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Rejon termiczny Whakarewarewa 


Północne wybrzeże nowozelandzkiej  Wyspy Północnej na wschód od miasta Rotorua wznosi się gwałtownie na wysokość 1700 m.n.p.m. Zalesione zbocza tego regionu to niespokojny tektonicznie obszar w którym ciągle dochodzi do aktywności wulkanicznej i geotermicznej. Fumarole, gejzery i gorące źródła wyrzucają pod niebo chmury gazu, a cały teren przypomina nieco scenę teatralną na której u stóp aktorów rozsiewany jest dym.

Park Narodowy Fiordland

Południowo - zachodnie wybrzeże Nowej Zelandii wygląda jak lekko zmniejszone wydanie norweskiego - cały szereg fiordów wcina się mocno w głąb lądu. W skład Parku Narodowego wchodzi obszar dzikich terenów z wodospadami i cichymi zatoczkami, dzięki ochronie przetrwały rzadkie nowozelandzkie ptaki oraz duża kolonia australijskich uchatek. Kraina fiordów znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Góra Cooka

Na południowym zachodzie Wyspy Południowej rozciąga się łańcuch Alp Nowozelandzkich. Znajduje się tam 28 szczytów o wysokości ponad 3000 m.n.p.m. a najwyższy - Góra Cooka ma 3764 m.n.p.m. W nowozelandzkich Alpach również kwitnie turystyka narciarska i występują lodowce. Góra Cooka podlega ochronie jako obiekt Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. źródło : Książka 1000 cudów świata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz