poniedziałek, 12 sierpnia 2013

10 Najważniejszych miejsc pielgrzymkowych

1. Jerozolima, Izrael
Jerozolima jest celem pielgrzymek 3 religii - wyznawców judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Ściana Płaczu to święte miejsce żydów, Bazylikę Grobu Pańskiego odwiedzają chrześcijanie, a Kopułę na Skale i meczet Al-Aksa - muzułmanie. 

2. Mekka, Arabia Saudyjska 
Mekka, Arabia Saudyjska
Pielgrzymka do Mekki - hadż jest obowiązkiem muzułmanina i jednym z pięciu filarów islamu. Święte miasto islamu odwiedza nawet 13 mln muzułmanów rocznie. Główny czas pielgrzymek przypada na ostatni miesiąc w kalendarzu muzułmańskim. Wierni odwiedzają miejsca związane m.in. z życiem proroka Mahometa. Punktem kulminacyjnym jest zaś rytuał tawaf czyli siedmiokrotne okrążenie Ka'aby - Czarnego Kamienia znajdującego się w Świętym Meczecie.

3. Rzeka Ganges, Indie, Bangladesz 
Co 12 lat odbywa się Wielkie Święto Dzbana - Kumbh Mela gromadzące ponad 100 mln ludzi. Hinduscy pielgrzymi wierzą w oczyszczającą moc świętej rzeki. Kąpiel ma zmyć grzechy i uwolnić od samsary - niekończącego się cyklu narodzin i śmierci. 

4. Jasna Góra w Częstochowie, Polska
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej to najsłynniejsza ikona w Polsce, otoczona kultem przez katolików i prawosławnych. Obraz obdarza łaskami nie tylko tłumnie pielgrzymujących wiernych ale też cały naród.

5. Kompleks świątynny Angkor, Kambodża
Klasztorna metropolia w której najbardziej znana jest świątynia Angkor Wat, uważana jest za jedną z najważniejszych miejsc religijno-historycznych w Azji Południowo-Wschodniej. Podziw wśród pielgrzymujących tam turystów wywołuje wykuta w skale 900-metrowa obrazkowa ''opowieść'' ze starożytnych eposów : Ramajany i Mahabharaty. 

6. Amritsar, Indie
Sikhizm to młoda religia licząca około 500 lat. Od wyznawców oczekuje się skromności, natomiast uwielbianie boga musi być z rozmachem. Przykładem może być Harmandir Sahib, świątynia sikhów wykonana częściowo ze złota, będąca najważniejszym miejscem pielgrzymek wyznawców tej religii. Budynek ma cztery wejścia, co świadczy o równości wszystkich ludzi i dostępności świątyni dla osób wszystkich kast. 

7. Bodh Gaja, Indie
 
Zanim został Buddą książę Siddhartha wiele lat wędrował po Indiach, spotykając po drodze biednych i cierpiących, kontemplował naturę życia oraz śmierci.  Pod drzewem figowca Budda oddał się trzydniowej medytacji i został oświecony. Drzewo Bodhi oraz kompleks świątyń jest celem pielgrzymek wiernych.

8. Trondheim, Norwegia
Miasto przyciągało pielgrzymów już w średniowieczu, pochowany jest tu święty Olaf, któremu Norwegia zawdzięcza chrześcijaństwo a Norwegowie liczne cuda. Do grobu króla można się dostać szlakiem z Oslo lub (od września 2013 roku udostępniona będzie 580-kilometrowa) trasa od strony szwedzkiego wybrzeża.

9. Góra Kajlas, Tybet
Buddyści nazywają ją śnieżnym klejnotem, hindusi widzą w niej tron boga Sziwy, a dżajniści uważają, że tam dostąpił oświecenia ich pierwszy prorok. Wszyscy od maja do września obchodzą rytualnie górę, większość Tybetańczyków robi to więcej niż jeden raz. Wierzą, że jedno okrążenie oczyszcza złe uczynki z jednego życia, 13 - zapewnia lepsze odrodzenie, a 108 - gwarantuje oświecenie. 

10. Ise, Japonia
Według legendy najważniejsza bogini szintoizmu, bogini słońca Amaterasu, wybrała na swój dom japońskie Ise - położone między górami, ale blisko morza. Od tego czasu kompleks budynków świątynnych - chramów - w którym przechowywane jest Ośmioboczne Zwierciadło będące mitycznym zwierciadłem cesarskim, przyciąga 7 mln pielgrzymów rocznie. Zgodnie z tradycją co 20 lat drewniane świątynie są rozbierane i odtwarzane z nowych materiałów.   

źródło : National Geographic Traveler

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz