środa, 27 lutego 2013

Ciekawostki Geograficzne - Państwa


Kiribati, które jako pierwszy – Kiribati, które jako pierwszy kraj całkowicie zniknie pod wodą w wyniku podnoszącego się poziomu wód, planuje już całkowitą i permanentną ewakuację.
Oddanie części swego terytorium zaoferowała już między innymi Australia. W Korei Północnej marihuana jest – W Korei Północnej marihuana jest legalna. Chiny są trzecim, pod względem – Chiny są trzecim, pod względem powierzchni, największym państwem na świecie. Mimo to w całych Chinach obowiązuje jedna strefa czasowa. Islandia to kraj o najmniejszej – Islandia to kraj o najmniejszej gęstości zaludnienia. Na 1 km² przypadają zaledwie 3 osoby.
20% terytorium należącego do Francji – 20% terytorium należącego do Francji
leży poza Europą.


Tyrol, jeden z landów austriackich, – Tyrol, jeden z landów austriackich,
ma taką samą flagę jak Polska. Nauru jest jedynym państwem bez – Nauru jest jedynym państwem bez oficjalnej stolicy. W 1867 Stany Zjednoczone zapłaciły – W 1867 Stany Zjednoczone zapłaciły Rosji
tylko 7,2 miliona dolarów (2 centy za akr) za Alaskę.
Mieszkańcy greckiej wyspy Ikaria – Mieszkańcy greckiej wyspy Ikaria żyją średnio dziesięć lat dłużej niż reszta Europejczyków.
217 dolarów - tyle zostało w państwowej – 217 dolarów - tyle zostało w państwowej kasie Zimbabwe po wypłaceniu styczniowych pensji pracownikom budżetówki.
W Japonii mają arbuzy w kształcie – W Japonii mają arbuzy w kształcie sześcianu. Łatwiej je dzięki temu zapakować.
W Tokio żyje trzy razy więcej – W Tokio żyje trzy razy więcej ludzi niż w całej Szwecji. Największe powierzchniowo państwo – Największe powierzchniowo państwo w historii to
 Imperium Brytyjskie, w 1922 roku zajmowało powierzchnię 33,7 milionów kilometrów kwadratowych. Dzisiejsza Rosja ma zaledwie 17 milionów.
Wyśmierzyce, najmniejsze pod względem – Wyśmierzyce, najmniejsze pod względem ludności miasto Polski, ma więcej mieszkańców, niż najmniejsze państwo świata - Watykan.
Jest też 38 razy większe od Watykanu pod względem powierzchni.
Polska należy do tzw. „Pasa Wódki” – Polska należy do tzw. „Pasa Wódki” - krajów dominujących w produkcji i spożyciu wódki. Do pasa należą między innymi Rosja i Szwecja.
Średni wiek mieszkańca Nigru wynosi – Średni wiek mieszkańca Nigru wynosi 15 lat. Kraj ten
ma najwyższy na świecie wskaźnik urodzeń - 51,6‰.


Współczynnik dzietności wynosi tam 7,75 dziecka
na jedną kobietę.
Hymn Grecji składa się
ze 158 – Hymn Grecji składa się
ze 158 zwrotek.
Jest to najdłuższy
hymn świata. Madagaskar miał stać się polską – Madagaskar miał stać się polską kolonią, ale z powodu wybuchu II wojny światowej wyspa
nie została skolonizowana.


Jeśli zagłębimy się w pochodzenie – Jeśli zagłębimy się w pochodzenie nazwy Hiszpanii, odkryjemy, że oznacza ona „krainę królików”.
Dania jako jedyne państwo poza – Dania jako jedyne państwo poza USA obchodzi Święto Stanów Zjednoczonych (4 lipca).
Najmniejszym lecz oficjalnie nie – Najmniejszym lecz oficjalnie nie uznanym państwem na świecie jest Sealandia. Znajduje się na dawnej platformie przeciwlotniczej o wymiarach 40 x 140 m.
Do Nowej Zelandii należy absolutny – Do Nowej Zelandii należy absolutny rekord w ilości owiec: 47 390 000 owiec, czyli 12,6 owcy na osobę.
Hawaje przesuwają się w stronę – Hawaje przesuwają się w stronę Japonii o 5-10 cm w ciągu roku.

Antarktyda ma swój numer kierunkowy – Antarktyda ma swój numer kierunkowy (+672), domenę internetową .aq i flagę (biały kontynent
na niebieskim tle), ale nie ma obywateli ani rządu.

Chińczycy odkryli Australię
około – Chińczycy odkryli Australię
około 2 tysiące lat przed Europejczykami
Antarktyda jest jedynym miejscem – Antarktyda jest jedynym miejscem na naszej planecie,
które nie jest w posiadaniu żadnego państwa.
Nazwa „Watykan” pochodzi z łaciny, – Nazwa „Watykan” pochodzi z łaciny, a dokładniej od słowa „vaticanus”, oznaczającego „proroczy, przepowiadający przyszłość, wieszczy, wróżebny”.
Powierzchnia województwa mazowieckiego – Powierzchnia województwa mazowieckiego jest większa niż powierzchnia Belgii.
W okolicach Zatoki Hudsona w Kanadzie – W okolicach Zatoki Hudsona w Kanadzie siła grawitacji jest niższa niż w innych rejonach Ziemi. Anomalia nie jest jednak wielka. Ktoś, kto waży 70 kg, może poczuć się tam lżejszy o niecałe 3 gramy.
Hymn Hiszpanii nie posiada oficjalnie – Hymn Hiszpanii nie posiada oficjalnie zatwierdzonych słów.
Jedna trzecia Danii to małe wyspy – Jedna trzecia Danii to małe wyspy - jest ich 406.
Jedynymi państwami podwójnie śródlądowymi – Jedynymi państwami podwójnie śródlądowymi
(graniczą tylko z innymi państwami śródlądowymi)
są Liechtenstein i Uzbekistan.
W polskim hymnie narodowym wspomniane – W polskim hymnie narodowym wspomniane są Włochy, a we włoskim hymnie jest wzmianka o Polsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz