Rezerwat Huanglong
Huanlong to jedyne w swoim rodzaju muzeum krasowe, dolina ta powstała w skałach wapiennych, na skutek zachodzących w tym regionie zjawisk krasowych, dlatego też jej ściany pokryte są licznymi warstwami osadu głównie wapiennego. Nazwa „Huanglong” znaczy „Żółty Smok”. Jest ona związana z widokiem jaki można ujrzeć patrząc na dolinę z góry. Po jej dnie, które wydaje się być wyścielone złotem, niczym wąż, wije się strumień. Liczne stawy i oczka wodne wydają się być łuskami tego ogromnego, wielobarwnego węża.
Pałac cesarski dynastii Ming i Qing
Budowany i przebudowywany w ciągu pięciuset lat. Dziś apartamenty i inne budynki pałacowe tworzą muzeum do którego ciągną tłumy by podziwiać przepych i orientalną architekturę. Kompleks jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jako świadectwo klasycznego chińskiego budownictwa
Wielki Mur
Nie jest już kompletny, ale nadal stanowi największą budowlę świata i jedyną którą astronauci mogą podobno dostrzec z kosmosu gołym okiem. Wielki Mur ciągnie się przez północne Chiny od Pacyfiku do Turkmenistanu na długości 6250 km. To godne podziwu dzieło inżynieryjne nie ustępujące przed żadną naturalną przeszkodą. Mur ma od 6 do 9 m wysokości i 5 m grubości. Liczne masywne wieże strażnicze górują nad kamienną wstążką biegnącą przez wzgórza i doliny.
Świątynia Nieba z cesarskim ołtarzem ofiarnym
Chińskie niebo decydowało o losach ludzi, ale było puste, nie reprezentował go żaden bóg i żadne konkretne miejsce. Wierzący mogli nawiązać łączność z niebem w postawionych specjalnie w tym celu świątyniach. Dotyczyło to również cesarza, który corocznie musiał prosić o błogosławieństwo dla swoich rządów i o powodzenie. Z pałacu Wstrzemieźliwości w zachodniej części kompleksu przechodził do właściwej okrągłej świątyni z potrójnym dachem i w przeznaczonej do tego sali składał w ofierze plony co miało zapewnić krajowi rozkwit. Powstała w 1421 r.
Most Siedemnastu Łuków
Most to malowniczy pomnik kultury, który stworzyli artyści i robotnicy, przecina odnogę jeziora w parku wokół Pałacu Letniego.
Pałac Letni, cesarskie ogrody
Rezydencja Letnia władców Chin znajduje się 20 km od Pekinu i została wybudowana już w XII w. Obejmuje ona ogromny obszar 290 ha, który w większości zajmują przepiękne ogrody ze sztucznym jeziorem, wysepkami, pawilonami, herbaciarniami, świątyniami i parkami rzeźb. Znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Region górski Taishan
Po dziewięciokilometrowej wspinaczce po 6293 stopniach wyznawcy taoizmu docierają do położonego na wschodzie wzgórz Szantung Szczytu Obserwacji Wschodu Słońca, czyli świętej góry Taishan. Powstały tu świątynie z Salą Niebiańskich Darów, Sanktuarium Górskiego Boga, Grobem Białego Muła. Wpisane na liste Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Groty Lung Men
Położone po obu stronach rzeki Jishui przekształcone w świątynie. Większość kamiennych posągów stojących w grotach powstała w V-VI w.
Świątynia konfucjańska
Miejsce zamieszkania i nauczania Konfucjusza. W ciągu zeszłego tysiąclecia powstał w tym miejscu zespół budowli, które przewyższa tylko Pałac Cesarski w Pekinie. Znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Pieczary Bezeklik
W pobliżu Turfanu powstało sakralne miasteczko - Pieczary Bezeklik, zwane także Pieczarami Tysiąca Budd. W miękkich skałach znajdują się naturalne i sztuczne groty orzaz pieczary w których artyści umieścili niezliczone posągi buddy
źródło : Książka 1000 Cudów Świata, internet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz