środa, 27 lutego 2013

Ciekawostki - Rekordy Geograficzne

Najwyższym wodospadem świata jest – Najwyższym wodospadem świata jest Salto Angel, położony w Wenezueli. Jego wysokość wynosi około 979 metrów. Indonezja jest krajem z największą – Indonezja jest krajem z największą liczbą wulkanów na świecie. Dolina śmierci:Najbardziej – Dolina śmierci:Najbardziej suche miejsce Ameryki
i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi,
gdzie 10 lipca 1913 roku temperatura osiągnęła 56,7 °C.
Wietnamska jaskinia Hang Son Doong – Wietnamska jaskinia Hang Son Doong jest największą jaskinią świata. Największa komora wewnątrz jaskini ma 5 kilometrów długości, 150 metrów szerokości, zaś jej wysokość dochodzi do 200 metrów. Jaskinia posiada rzekę i własną mini-dżunglę.
Najcieplejszym miejscem jest Dallol – Najcieplejszym miejscem jest Dallol w Etiopii, gdzie przeciętna temperatura wynosi 34,4°C... w cieniu.
Najsuchsze miejsce na ziemi znajduje – Najsuchsze miejsce na ziemi znajduje się
na Antarktydzie.


Na obszarach zwanymi Suchymi Dolinami
nie padało od 2 milionów lat.
Syberyjska wioska Tomtor to najzimniejsze – Syberyjska wioska Tomtor to najzimniejsze stale zamieszkane miejsce na Ziemi. 14 stycznia 2004 roku temperatura spadła tam do rekordowych –72,2 °C. Najwyżej położone miasto na świecie – Najwyżej położone miasto na świecie znajduje się w Peru, na wysokości 5100 m.n.p.m. Miasto liczy około 30.000 mieszkańców, którzy najczęściej pracują w miejscowej kopalni złota.


W 2003 roku La Rinconada zostało oficjalnie ogłoszone przez National Geographic jako najwyżej położone miejsce zamieszkałe przez człowieka
Park Mill Ends w Portland jest – Park Mill Ends w Portland jest najmniejszym parkiem świata. Ma powierzchnię 0,29 m².
Najwyżej położoną linią kolejową – Najwyżej położoną linią kolejową na świecie jest Qinghai-Tybet, która biegnie na wysokości
ponad 5000 m.
Najkrótszy rejsowy lot na świecie – Najkrótszy rejsowy lot na świecie trwa dwie minuty. Rekordzistą jest samolot, który przewozi ludzi z wyspy Westray na oddaloną o niespełna trzy kilometry Papa Westray. Obie wyspy leżą w archipelagu Orkadów u wybrzeży Szkocji.
Kanada posiada więcej jezior, – Kanada posiada więcej jezior, niż wszystkie inne kraje razem wzięte. Jest ich tam
około 2 miliony.
Zatoka Fundy znana jest z najwyższych – Zatoka Fundy znana jest z najwyższych fal na świecie (16,3 metra – 53 stopy). Sto miliardów ton morskiej wody wpływa i wypływa z Zatoki Fundy dwa razy dziennie – to więcej niż zasób wszystkich słodkowodnych rzek na świecie łącznie.
Zdemilitaryzowana strefa między – Zdemilitaryzowana strefa między Koreą Płn. i Pd. stała się w niezamierzony sposób najlepiej strzeżonym rezerwatem dzikiej przyrody na świecie dając schronienie wielu zagrożonym gatunkom.
Chorwackie miasto Hum jest najmniejszym – Chorwackie miasto Hum jest najmniejszym miastem świata. Mieszka w nim zaledwie 14 osób.
Tłumaczenie najdłuższej na świecie – Tłumaczenie najdłuższej na świecie nazwy miasta brzmi: Kościół Świętej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym Świętego Tysilio z Czerwonej Jaskini
Ile soli jest we wszystkich morzach – Ile soli jest we wszystkich morzach i oceanach?
Niektórzy naukowcy szacują, że ok. 50 biliardów ton.
Gdyby taką ilość soli rozłożyć równo na wszystkie kontynenty, utworzyłaby płaszcz o grubości
ponad 150 metrów.
Do Nowej Zelandii należy absolutny – Do Nowej Zelandii należy absolutny rekord w ilości owiec: 47 390 000 owiec, czyli 12,6 owcy na osobę.
Etna to obecnie najwyższy i największy – Etna to obecnie najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny - ma wysokość 3340 m n.p.m. W dodatku jest to wulkan ciągle aktywny, bezustannie wyrzuca z siebie gazy i pyły. Od V wieku zanotowano 80 dużych wybuchów, z których najsilniejszy był ten z 1669 roku, kiedy została zniszczona Katania. Na zdjęciu widać rozgrzaną do czerwoności lawę, która wypłynęła podczas wybuchu, który miał miejsce w lutym 2013 r.


1 komentarz: