sobota, 29 czerwca 2013

10 celów podróży zyskujących popularność - świat

1. Mar del Plata, Argentyna
Mar del Plata, jeden z najlepszych kurortów Argentyny. Niegdyś ośrodek wypoczynkowy wybierany przez elity (można tu nadal podziwiać bogato zdobione budynki w stylu wiktoriańskim), obecnie przyciąga podróżnych o różnych wymaganiach cenowych. Podróżni mogą wypoczywać na piaszczystych plażach ciągnących się na długości 16 kilometrów. Miejsce to jest szczególnie oblegane w sezonie letnim, czyli w styczniu i lutym, jednak dzięki łagodnemu klimatowi Mar del Plata to doskonałe miejsce na wypoczynek o dowolnej porze roku. Znudzeni wylegiwaniem się na piasku mogą podziwiać argentyńską sztukę w Museo Municipal de Arte Juan C. Castagnino, spróbować świeżych ryb w porcie lub wybrać się na zakupy i nabyć ręcznie wykonaną odzież wełnianą.

2. Sao Paulo, Brazylia
Kuchnia i sztuka największego miasta Ameryki Południowej, Sao Paulo, są równie wielonarodowe co jego dziesięciomilionowa populacja. Nawet jeśli przybywamy tu tylko w celach kulinarnych, restauracje dzielnicy Jardins, serwujące potrawy z całego świata, z pewnością dostarczą nam wystarczająco dużo wrażeń. Nie zapominajmy jednak o światowej klasy muzeach, barwnych dzielnicach i arcyciekawych sklepach.

3.Kijów, Ukraina
Kijów, dumna stolica Ukrainy, przetrwała okres imperium mongolskiego, II wojny światowej, Czarnobyla i radzieckich rządów. Pełen teatrów, muzeów, miejsc kultu religijnego, współczesnych budynków i dawnych ruin, Kijów stanowi ośrodek ukraińskiej kultury. Ławra Pieczerska z 1015 r. i Sobór Mądrości Bożej z 1037 r. wpisane są na listę Dziedzictwa Światowego. Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej wraz z masywnym Pomnikiem Matki Ojczyzny zapewnia niezwykłe widoki na położone w dole miasto.

4. Montevideo, Urugwaj
Montevideo, miasto portowe i stolica Urugwaju, dzięki budynkom z ery kolonialnej i pięknym plażom jest doskonałym miejscem na spokojne spacery. Brama Ciudadela, jedyny ocalały fragment muru, który otaczał niegdyś całe miasto, służy obecnie jako wjazd do Ciudad Vieja, najstarszej dzielnicy Montevideo. To pełne kościołów, muzeów i teatrów miejsce ożywa w nocy dzięki klubom, w których rzesze tancerzy tańczą tango i candombe.

5.Perth, Australia
Down in Perth  by Israel G. Sanchez (25317433)
Miasto Perth, położone u ujścia Rzeki Łabędziej, pomiędzy Oceanem Indyjskim a niziną Nullarbor, wydaje się być odizolowane od reszty świata. Tymczasem tętni tu niezwykłe życie nocne, a na plażach dzieje się naprawdę wiele. W popularnej wśród rodzin dzielnicy Cottesloe plaże zapełnione są turystami, którzy przybywają tu, aby popływać, ponurkować lub posurfować. Przedmieście Scarborough znane jest z kolei z plażowych klubów. Na wyspie Rottnest, na którą kursuje prom, można spotkać niezwykłe torbacze, a także podziwiać wspaniałe krajobrazy w Parku Królewskim i Ogrodach Botanicznych.

6. Meksyk(miasto), Meksyk
W mieście Meksyk, wzniesionym na ruinach azteckiej stolicy Tenochtitlan, możemy zauważyć niepowtarzalne połączenie współczesności i elementów historycznych. Zachęcamy do odwiedzenia Narodowego Muzeum Archeologicznego (Museo Nacional de Antropologia), gdzie wiele można się dowiedzieć o kulturze i historii Meksyku. Następnie warto zobaczyć piramidy w miejscowości Teotihuacan oraz muzeum Museo del Templo Mayor, na terenie którego nadal prowadzone są wykopaliska.

7. Hobart, Australia
Piękne miasto Hobart, położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii, to wyjątkowe połączenie stylu XIX i XXI wieku. Kawiarenki na nabrzeżu, restauracje i studia tego największego miasta Tasmanii mieszczą się w zabytkowych magazynach, które wznoszą się nad portem pełnym jachtów i łodzi rybackich. Aktywna scena artystyczna, żywiołowe życie nocne i spokojna atmosfera w dni powszednie dodatkowo zwiększają urok tego miasta.

8. Guadalajara, Meksyk
 Metropolitan Chatedral (17427127)
Położone w głębi lądu miasto Guadalajara stanowi centrum historyczne i kulturalne. Wiele miejsc wartych odwiedzenia znajduje się na starówce, a także w pobliskim mieście Zapopan. Podróżni mogą się wybrać do muzeów, parków i kościołów, a także doświadczyć intensywnych emocji podczas walki byków, rodeo czy meczu piłki nożnej. W niedalekim sąsiedztwie znajdują się miasta: Tequila — w którym produkowany jest trunek o tej samej nazwie — oraz Tlaquepaque i Tonala — tu rzemieślnicy tworzą rękodzieła kultury meksykańskiej. Na ulicach Guadalajary można często spotkać wywodzące się z tej okolicy orkiestry mariachi i posłuchać ich muzyki.

9. Moskwa, Rosja
Dream of Byzantium (30333635)
Moskwa, polityczne, naukowe, historyczne, architektoniczne i biznesowe centrum Rosji, w ogromnym stopniu odzwierciedla kontrasty widoczne w kraju. Stare i nowe elementy znajdują się tuż obok siebie w tym 10-milionowym mieście. Warto przejechać się metrem z jednej z przepięknie zdobionych stacji, aby zobaczyć Plac Czerwony, Kreml, dziewięć kopuł Katedry św. Bazylego, Mauzoleum Lenina, Muzeum KGB i inne symbole wielkiej i straszliwej przeszłości Moskwy, a następnie udać się na zakupy na Pierścień Bulwarów lub na Plac Puszkina.

10. Turyn, Włochy
Turyn, stolica północno-zachodniego regionu Włoch, Piemontu, jest znana miłośnikom sportowych samochodów i smakoszom czekolady. W Turynie znajduje się również Museo Egizio, którego kolekcja sztuki egipskiej należy do największych na świecie. Na szczególną uwagę zasługują między innymi takie miejsca, jak Piazza Castello, ulica Via Roma, a także Valentino Park, gdzie mieści się XVIII-wieczny pałac, ogród botaniczny oraz średniowieczna wioska. Jeśli zacznie doskwierać nam głód, nie wahajmy się skosztować przepysznych dań i napojów podawanych w niezwykle gościnnej atmosferze włoskich jadłodajni (trattorias).

TRAVELLERS' CHOICE 2013 - TripAdvisor.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz