środa, 10 kwietnia 2013

Indonezja - Kultura, obyczaje, zabytkiWayang

Wayang to indonezyjskie określenie na teatr, a zarazem rodzaj cieniowego przedstawienia kukiełkowego bardzo popularnego na terenie kraju. Tradycyjnie był on formą przekazywania wartości hinduskich i muzułmańskich mieszkańcom jawajskich wsi. Przedstawieniom akompaniuje zespół gamelan (złożony m.in. z gongów, bębnów i instrumentów strunowych).


Sport

W Indonezji wciąż popularne są tradycyjne dyscypliny sportowe, choć zachodnia kultura wpłynęła na część z nich. Na Bali powszechne są walki kogutów, na Madurze wyścigi byków, a na Nias skakanie przez kamienną ścianę o wysokości do 1.5 metra. Popularne są też sztuki walki Pencak Silat i dyscyplina zwana Sepak Takraw (rodzaj siatkówki, w której używać można tylko nóg i głów).

Ze sportów zachodnich najpopularniejsza jest piłka nożna i badminton. Małżeństwo i rodzina w kulturze Indonezji

Mieszkańcy Indonezji zyskują status w pełni dorosłych przez małżeństwo i rodzicielstwo. Nikt nie pyta: "Czy on (ona) ma żonę (męża)?" tylko "Czy on (ona) ma JUŻ żonę (męża)?". Presji zawarcia związku małżeńskiego poddaje się nawet homoseksualistów. 

Na Sumatrze i we wschodniej części kraju zdarzają się małżeństwa kojarzone będące wyrazem przymierza między klanami. Wśród Jawajczyków z kolei ważniejszy jest status społeczny przyszłych małżonków. W ich przypadku częstsze są także rozwody.


Poligamia zdarza się głównie w społecznościach muzułmańskich i chińskich, ale rzadko. Małżeństwa międzyetniczne należą również raczej do rzadkości, choć na terenach miejskich i wśród warstw wykształconych są coraz częstsze.Status obu płci

Mimo tego, że w Indonezji mieszkają głównie muzułmanie, status kobiet jest przez zewnętrznych obserwatorów uważany za dość wysoki, choć ich pozycja i prawa różnią się znacznie w obrębie różnych grup etnicznych. Generalna zasada każe postrzegać mężczyzn jako przywódców społeczności, decydentów i mediatorów, podczas gdy kobiety bronią wartości rodzinnych i domowych.


Struktura etniczna

Na terenie Indonezji zamieszkuje ponad 300 grup etnicznych. Wiele z nich, głównie na Borneo i Papui, liczy zaledwie kilkuset przedstawicieli. Największe grupy to: Jawajczycy (41%), Sundajczycy (15%), Malajowie (3%), Madurowie (3%), Batakowie (3%), a także Chińczycy.


Języki

Na terenie Indonezji funkcjonuje ponad 700 różnych języków i dialektów. Większość z nich należy do austronezyjskiej rodziny językowej. Oficjalnym językiem jest indonezyjski (zmodyfikowana wersja malajskiego), który powszechnie używany jest w handlu, administracji, edukacji i mediach, ale większość mieszkańców kraju posługuje się językami lokalnymi, zwłaszcza jawajskim.


Religia

Pomimo tego, że wolność religijna jest gwarantowana przez konstytucję, rząd oficjalnie uznaje tylko sześć religii: islam, protestantyzm, katolicyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm. Najwięcej mieszkańców wyznaje islam (86%). Pozostali to głównie chrześcijanie (11%), hindusi (2%) i buddyści (1%).


 Hymn państwowy

Indonesia Raya (Wielka Indonezja)

Indonezja, mój rodzinny kraj,
Moje miejsce narodzin,
Gdzie bronię,
Mój ojczysty kraj,
Indonezja moja narodowość,
Mój naród i mój kraj
Krzyknijmy:
Dla zjednoczonej Indonezji,
Niech żyje moja ziemia,
Niech żyje mój kraj,
Mój naród i wszyscy moi ludzie,
Umacniaj ich ducha,
Umacniaj ich ciała,
Dla Wielkiej Indonezji
Refren:
Wielka Indonezja wolna i niepodległa
Ziemia i kraj, który kocham
Wielka Indonezja wolna i niepodległa
Niech żyje Wielka Indonezja Obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

* 1991 - Zespół świątynny Borobudur
* 1991 - Park Narodowy Ujung Kulon
* 1991 - Park Narodowy Komodo 
* 1991 - Zespół świątynny Prambanan 
* 1996 - Sangiran - stanowisko antropologiczne praczłowieka
* 1999 - Park Narodowy Lorentz 
* 2004 - Zasoby lasów deszczowych na Sumatrze


Motto państwowe

Bhinneka Tunggal Ika (jawajski) - Jedność w różnorodności


Religia i obyczaje

Z uwagi na dominujący w Indonezji islam nie należy w świątyniach i miejscach kultu oraz w dużych skupiskach ludzkich nosić strojów plażowych. Wchodząc do meczetów, turyści powinni pamiętać o zdejmowaniu butów, zaś kobiety o okryciu głowy chustą. W żadnym wypadku nie wolno wypowiadać się krytycznie na temat islamu. Należy ponadto wiedzieć, że w ostatnich latach w Indonezji następuje przyspieszenie procesu islamizacji i arabizacji, w związku z czym w niektórych prowincjach lub regencjach turyści mogą się spotkać także z innymi wymogami respektowania pewnych symboli zewnętrznych religii muzułmańskiej. Na Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych niezbędne jest nakładanie sarongu (płachta materiału, którą należy owinąć biodra i zasłonić nogi - w niektórych świątyniach jest ona udostępniana bezpłatnie).


Święta państwowe i religijne

W Indonezji obchodzone są święta islamskie, chrześcijańskie i buddyjskie. Święto narodowe Indonezji, Dzień Niepodległości, obchodzone jest 17 sierpnia. W czasie świąt pozostają czynne domy towarowe (z wyjątkiem 2 wolnych dni w związku ze świętem zakończenia muzułmańskiego postu - ramadanu).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz