środa, 17 kwietnia 2013

Ciekawostki Geograficzne - Miasta

Gdyby gęstość zaludnienia na Manhattanie – Gdyby gęstość zaludnienia na Manhattanie była taka jak na Alasce, mieszkałoby tam 14 osób. Nazwa Toronto pochodzi z języka – Nazwa Toronto pochodzi z języka Indian
i oznacza „miejsce spotkań”.
Toronto jest najbardziej wieloetnicznym miastem świata, zamieszkanym przez ponad 150 grup etnicznych. Paryż jest jednym z gęściej zaludnionych – Paryż jest jednym z gęściej zaludnionych miast Europy i najgęściej zaludnioną spośród jej stolic. Jego 2,2 mln mieszkańców żyje na powierzchni 105 kilometrów kwadratowych, a więc mieszczącej się pomiędzy Piłą i Jelenią Górą. 26 miast w Polsce ma powierzchnię większą niż Paryż. W Nowym Jorku mieszka więcej Włochów – W Nowym Jorku mieszka więcej Włochów
niż w Rzymie, więcej Irlandczyków niż w Dublinie
i więcej Żydów niż w Tel Awiwie. Kyotango, Japońskie miasteczko – Kyotango, Japońskie miasteczko słynące z długowieczności, w 2013 roku aż 94 mieszkańców przekroczyło sto lat. Fucking to niewielka wioska znajdująca – Fucking to niewielka wioska znajdująca się w Austrii.
Miejscowość stała się obiektem żartów, m.in. w Internecie
z powodu skojarzenia z ang. słowem fuck (wulgarne określenie stosunku płciowego). Krążyły pogłoski, że w 2004 roku przeprowadzono referendum nad zmianą nazwy miejscowości, jednak mieszkańcy sprzeciwili się tej zmianie. Jednym z rzekomych powodów decyzji była popularność wśród turystów, chętnie przyjeżdżających aby zrobić pamiątkowe zdjęcia przy tabliczce z nazwą.
Jednak opowieści te są fałszywe, jak przyznał sam burmistrz miejscowości. Turyści kradli na pamiątkę tablicę z nazwą wioski – zdaniem burmistrza gminy Tarsdorf zginęło już ich 13. Obecna jest wbetonowana w ziemię. Pełna nazwa Bangkoku w języku – Pełna nazwa Bangkoku w języku tajskim brzmi:
Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.

W prostym tłumaczeniu oznacza to:
Miasto aniołów, wielkie miasto, wieczny klejnot, niezdobywalne miasto boga Indry, wspaniała stolica świata wspomaganego przez dziewięć pięknych skarbów, miasto szczęśliwe, obfitujące w ogromny Pałac Królewski, który przypomina niebiańskie miejsce gdzie rządzi zreinkarnowany bóg, to miasto dane przez Indrę, zbudowane przez Wisznu.
Coober Pedy to miasto w Australii, – Coober Pedy to miasto w Australii, którego mieszkańcy żyją w wykutych pod ziemią jaskiniach.
Najwyżej położone miasto na świecie – Najwyżej położone miasto na świecie znajduje się w Peru, na wysokości 5100 m.n.p.m. Miasto liczy około 30.000 mieszkańców, którzy najczęściej pracują w miejscowej kopalni złota.


W 2003 roku La Rinconada zostało oficjalnie ogłoszone przez National Geographic jako najwyżej położone miejsce zamieszkałe przez człowieka
La Paz to najwyżej położona stolica – La Paz to najwyżej położona stolica świata. Miasto jest położone na wysokości 3632m n.p.m. w Boliwii. W USA istnieje aż 9 miast oraz – W USA istnieje aż 9 miast oraz 11 miasteczek i wsi o nazwie Warsaw.
Fabryki w chińskim mieście Benxi – Fabryki w chińskim mieście Benxi wytwarzają taką ilość dymu, że miasto to jest niewidoczne dla satelitów.
Nowy Jork nazywał się kiedyś Nowy – Nowy Jork nazywał się kiedyś Nowy Amsterdam.
W Tokio żyje trzy razy więcej – W Tokio żyje trzy razy więcej ludzi niż w całej Szwecji. Stolica Słowacji - Bratysława – Stolica Słowacji - Bratysława - jest jedyną stolicą na świecie graniczącą z dwoma innymi państwami -
z Austrią od zachodu i Węgrami od południa.
Na każdym kontynencie istnieje – Na każdym kontynencie istnieje
miasto o nazwie „Rzym”.
Posen w stanie Illinois to miasto – Posen w stanie Illinois to miasto w połowie zamieszkałe przez Polaków. Jego nazwa
to odpowiednik Poznania.
Chorwackie miasto Hum jest najmniejszym – Chorwackie miasto Hum jest najmniejszym miastem świata. Mieszka w nim zaledwie 14 osób.
W 1879 roku tornado w Kansas doszczętnie – W 1879 roku tornado w Kansas doszczętnie zniszczyło żelazny most i osuszyło rzekę pod nim.
Argentyńskie miasto Ushuaia jest – Argentyńskie miasto Ushuaia jest stolicą terytorium federalnego Ziemia Ognista, Antarktyda i Wyspy Południowego Atlantyku. Jest także najbardziej wysuniętym na południe miastem na świecie. Najniebezpieczniejszym miastem – Najniebezpieczniejszym miastem świata (biorąc pod uwagę liczbę zabójstw) jest znajdujące się w Hondurasie San Pedro Sula, w którym na 100 000 mieszkańców  przypada około 170 morderstw. W pierwszej pięćdziesiątce aż 41 miast
jest położonych w Ameryce Łacińskiej.
Pierwszym miastem, które przekroczyło – Pierwszym miastem, które przekroczyło milionową liczbę mieszkańców, był Rzym (w 133 r. p.n.e).
Baldwin Street w Nowej Zelandii – Baldwin Street w Nowej Zelandii jest najbardziej stromą ulicą świata. Jej nachylenie sięga 35%.

źródło : http://faktopedia.pl/Brak komentarzy:

Prześlij komentarz