środa, 17 kwietnia 2013

Ciekawostki Geograficzne - Biosfera

Lasy deszczowe pokrywały niegdyś – Lasy deszczowe pokrywały niegdyś 14% powierzchni Ziemi. Dziś zostało ich 6%. Zanim w Europie pojawili się pierwsi – Zanim w Europie pojawili się pierwsi ludzie,
całą jej powierzchnię pokrywał naturalny las.


Dzisiaj ostatnim jego skrawkiem jest
Puszcza Białowieska.
Dżungla amazońska wytwarza ponad – Dżungla amazońska wytwarza ponad
20% światowego zasobu tlenu. Ta roślina to Puya Chilensis występująca – Ta roślina to Puya Chilensis występująca w Chile. Ostre kolce chronią ją przez roślinożercami, ale również powodują, że ptaki i owce, które za bardzo się zbliżą zostają uwięzione przez czepliwe gałęzie. Następnie zwierzęta zdychają z głodu i padają pod rośliną, a gnijące truchła nawożą glebę wokół korzeni.

Bogactwo lasów tropikalnych w – Bogactwo lasów tropikalnych w Amazonii
istnieje dzięki minerałom przenoszonym
przez wiatr z Sahary oddalonej o 8000 km.

Nazywanie wilgotnych lasów równikowych – Nazywanie wilgotnych lasów równikowych dżunglą jest błędem. Dżungla to formacja krzewiasta występująca tylko w Azji płd-wsch.

Na Syberii znajduje się ponad – Na Syberii znajduje się ponad 25% wszystkich terenów leśnych na świecie.

Na jemeńskiej wyspie Sokotra występuje – Na jemeńskiej wyspie Sokotra występuje 825 odmian rzadkich roślin, a 90% tamtejszych gadów i 95% gatunków ślimaków
nie występuje nigdzie indziej na świecie.

Zdemilitaryzowana strefa między – Zdemilitaryzowana strefa między Koreą Płn. i Pd. stała się w niezamierzony sposób najlepiej strzeżonym rezerwatem dzikiej przyrody na świecie dając schronienie wielu zagrożonym gatunkom.

źródło : http://faktopedia.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz