środa, 17 kwietnia 2013

Ciekawostki Geograficzne - Klimatologia

Tylko 7% powierzchni Ziemi posiada – Tylko 7% powierzchni Ziemi posiada naprawdę umiarkowany klimat, jednak mieszka tam połowa ludności świata.
Chmury to nic innego jak
skondensowana – Chmury to nic innego jak
skondensowana para wodna. Te ciekawie wyglądające chmury – Te ciekawie wyglądające chmury nazywają się „Undulatus asperatus”. Pierwsze ich zdjęcia pochodzą z 2006 r. Badacze nie ustalili do tej pory warunków, w których powstają, ale walczą o oficjalne przyjęcie ich jako nowy typ chmur. Jeśli im się uda, będzie to pierwszy taki przypadek od 62 lat. Chmury Kelvina-Helmholtza wyglądają – Chmury Kelvina-Helmholtza wyglądają jak morskie fale na niebie. Średnio raz na dekadę w Wielkim – Średnio raz na dekadę w Wielkim Kanionie zachodzi zjawisko inwersji temperatury, które powoduje wypełnienie się kanionu chmurami. W 11 państwach na świecie nie – W 11 państwach na świecie nie odnotowano temperatur ujemnych w historii pomiarów. Są to Seszele, Malediwy, Singapur, Kiribati, Wyspy Marshalla, Mikronezja, Nauru, Palau, Tuvalu, Barbados i Grenada.
Najcieplejszym miejscem jest Dallol – Najcieplejszym miejscem jest Dallol w Etiopii, gdzie przeciętna temperatura wynosi 34,4°C... w cieniu.
Dolina śmierci:Najbardziej – Dolina śmierci:Najbardziej suche miejsce Ameryki
i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi,
gdzie 10 lipca 1913 roku temperatura osiągnęła 56,7 °C. Ten dziwny wał na niebie to chmura – Ten dziwny wał na niebie to chmura wiru poziomego, 
która została uchwycona w 2009 roku w Maldonado 
w Urugwaju. Chmury takie tworzą się bardzo rzadko zazwyczaj w pobliżu formującego się zimnego frontu. Tajfun Haiyan oceniany jest jako – Tajfun Haiyan oceniany jest jako najsilniejszy cyklon, jaki kiedykolwiek dotarł na ląd.
Na Saharze w 1979 roku
padał śnieg. – Na Saharze w 1979 roku
padał śnieg.
Huragan w ciągu 10 minut wytwarza – Huragan w ciągu 10 minut wytwarza więcej energii niż cały światowy arsenał nuklearny.
Syberyjska wioska Tomtor to najzimniejsze – Syberyjska wioska Tomtor to najzimniejsze stale zamieszkane miejsce na Ziemi. 14 stycznia 2004 roku temperatura spadła tam do rekordowych –72,2 °C. Statystycznie w ciągu roku w Egipcie – Statystycznie w ciągu roku w Egipcie
spada mniej niż 3 cm deszczu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz