wtorek, 13 sierpnia 2013

10 Najpiękniejszych kraterów na świecie

Krater to miskowate zagłębienie w ziemi wydrążone przez wybuchy - przeważnie nieaktywnych już lub wygasłych - wulkanów.

Czynniki atmosferyczne i działalność ludzka sprawiają, że wygląd kraterów stale się zmienia. Niezwykle piękne, kolorowe, pełne bujnej roślinności, noszące ślady zamierzchłej i obecnej ingerencji ludzkiej kratery stają się celem pielgrzymek turystów pożądających nietypowych atrakcji.

1. Kelimutu, Indonezja

Wulkan położony niedaleko małego miasteczka Moni w środkowej części indonezyjskiej wyspy Flores. Obok wulkanu znajdują się trzy różnobarwne, położone w kraterach, jeziora. Tiwu Ata Mbupu (Jezioro Starszych) ma zazwyczaj kolor niebieski i jest najdalej wysuniętym na zachód spośród wszystkich trzech jezior. Pozostałe dwa - Tiwu Nuwa Muri Koo Fai (Jezioro Młodych i Dziewic) i Tiwu Ata Polo (Zaczarowane Jezioro), dzielą miejsce w kraterze podzielonym na dwa mniejsze, a ich kolor zależny jest od oparów wydobywających się z wulkanu. Raz więc jezioro jest czerwone, raz niebieskie, innym razem zielone, a jeszcze innym - białe lub czarne. W przeciwieństwie do innych tego typu jezior na świecie, kolor tych z Kelimutu trudno jest przewidzieć, więc nigdy tak naprawdę nie wiadomo jaki kolor zastaniemy, gdy dotrzemy na miejsce.

2. Aogashima, Japonia

Wyspa wulkaniczna na Morzu Filipińskim położona 358 kilometrów na południe od Tokio.Najbardziej wysunięta na południe i najbardziej odizolowana bezludna wyspa archipelagu Izo. Wyspa to olbrzymi krater wulkaniczny, w którym znajduje się mniejszy wulkan. Aogashima ma3,5 km długości i 2,5 km szerokości. Wyspę okala bardzo stromy klif ukształtowany przez masę wulkaniczną. Południowe wybrzeże wyspy wznosi się, tworząc ostrą krawędź zagłębienia -Ikenosawy - o średnicy 1,5 km. Zagłębienie stanowi większą część wyspy. Otonbu - południowa krawędź - to również najwyższy punkt na całej wyspie (423 m). W zagłębieniu znajduje się drugi stożek wulkaniczny zwany Maruyama. W kraterze położona jest również wieś Aogashima - zgodnie z danymi z 2009 roku mieszkało w niej 205 osób. Wyspa jest częścią parku narodowego Fuji-Hakone-Izu.


3. Molokini, Hawaje

Częściowo zatopiony krater wulkaniczny w kształcie półksiężyca, będący częścią wysepki znajdującej się na kanale Alalakeiki pomiędzy wyspami Maui a Kaho'olawe. Posiada powierzchnię93 169 m2 i średnicę 600 m. Miejsce to jest rajem dla amatorów obserwowania życia podwodnego - znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych tego typu lokalizacji na świecie.
Dzięki ukształtowaniu krateru nurkowie nie muszą obawiać się wielkich fal i potężnych prądów morskich, które targają wodami kanału. Widoczność wód krateru sięga 46 metrów. A jest co oglądać - pod powierzchnią wody kryje się niezwykle bujna rafa koralowa, wśród której żyje ponad250 gatunków ryb (wiele można spotkać tylko tam). Wysepka jest również rezerwatem ptaków morskich.

4. Seongsan Ilchulbong, Korea Południowa

Zwany również jako Sunrise Peak. Stożek tufowy uformowany około czterech tysięcy lat temu przez erupcje hydrowulkaniczne na przesmyku wąskiego dna oceanicznego. Znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy Jeju. Stożek posiada 182 metrów wysokości, a jego szczyt wieńczy miskowaty krater, wyglądem przypominający gigantyczny gród. Ze stożka wystają również inne struktury, które razem formują klif okalający krater. Miejsce to dostarcza geologom niezwykle cennych informacji o erupcjach i ruchach wulkanów hydromagmatycznych na całym świecie. Na Seongsan występuje 6 rzadkich gatunków roślin.

5. Krater Koko, Hawaje

Żużlowy stożek góruje nad wysuniętym na południowy-wschód wyspy O'ahu cyplem Koko Head, znajdującym się we wschodniej części zatoki Maunalua. Lokalny klimat sprzyja rozwojowi roślinności wymagającej suchego i gorącego powietrza, toteż wewnątrz wulkanu utworzono ogród botaniczny, w którym rosną głównie kaktusy i sukulenty. Poza ogrodem w kraterze jest również stadnina koni.

6. Diamond Head, Hawaje

Zbudowany z tufu - miękkiej skały osadowej - stożek wulkaniczny znajdujący się na wyspie O’ahu. Nazwę nadali mu w XIX w. brytyjscy żeglarze, myląc kryształy kalcytu wbudowane w zbocze wulkanu z diamentami. Krater jest dobrze znanym przez miejscowych i turystów elementem lokalnego krajobrazu. Jest również platformą, na której rząd Stanów Zjednoczonych stawia różnego rodzaju przekaźniki, zabraniając turystom wstępu na teren krateru. Turystów bynajmniej nie odstrasza to przed podróżami w jego okolice, tym bardziej, że niedaleko znajduje się stolica Hawajów - Honolulu, a w nim hotele, kurorty i piaszczyste plaże. We wnętrzu krateru stanęła niegdyś pierwsza baza wojskowa USA na Hawajach - Fort Ruger, która obecnie jest opuszczona. W latach 1963-2001 w kraterze działała jednostka kontroli ruchu powietrznego amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa.

7. Rocas Bainbridge na Wyspie Galapagos, Ekwador

Ta niewielka wysepka zlokalizowana jest w Rocas Bainbridge - łańcuchu wulkanicznym na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Santiago na Galapagos. Wąskie, turkusowe jezioro wtulone w zagłębienie krateru po wygasłym wulkanie jest jeziorem słonym i stanowi idealną przystań dla podróżujących flamingów.

9. Santa Margarida, Hiszpania

Wulkan o obwodzie 2 km i wysokości 682 m położony w comarce (hiszpański odpowiednik powiatu) Garrotxa w Katalonii. Leży na obszarze chronionego krajobrazu Garrotxa. W samym centrum krateru na płaskim terenie znajduje się była pustelnia Santa Margarida, której wulkan zawdzięcza swą nazwę. Budynek pustelni został zniszczony podczas trzęsienia ziemi, które w 1428 roku nawiedziło okolicę. Odbudowano go w roku 1865. Poza pustelnią w kraterze nie ma innych budowli. Zadziwiające, że mimo iż wulkan pokryty jest z każdej strony gęstą roślinnością, teren wokół budynku pozostaje jałowy. Niestety niewiele wiadomo o historii tego miejsca, dlatego tym bardziej szkoda by było, gdyby uśpiony wulkan nagle się uaktywnił i je zniszczył. Sam region jest znanym obszarem aktywności wulkanicznej, a przez to popularnym miejscem wycieczek.

9. Nabiyotum, Kenia

Krater Nabiyotum znajduje się w południowej części jeziora Turkana w Kenii - największego na świecie jeziora alkalicznego. Z racji swego niezwykle pięknego i nietypowego wyglądu można powiedzieć, że krater jest geologicznym cudem jeziora.

10. Xico, Meksyk

Położony na południowym krańcu aglomeracji miasta Meksyk obszar zalewały przez długi czas wody jeziora Chalco. W XIII w. jezioro zaczęło wysychać, co wykorzystali azteccy rybacy, osiedlając się nad brzegiem jeziora. W XIX. w. władze Meksyku zdecydowały o całkowitym wysuszeniu jeziora i oddaniu terenu tamtejszym mieszkańcom, którzy z rybaków stali się rolnikami. Wyłącznością na ziemię nie cieszyli się długo. W latach 70. XX wieku władze otworzyły rozwijające się miasto na rolnictwo przemysłowe i rolników nie posiadających własnej ziemi. W rezultacie do miasta zaczęły napływać tysiące rodzin poszukujące lepszej przyszłości. Wkrótce wokół krateru zaczęło brakować miejsca, więc ludzie przenieśli uprawy do jego wnętrza. Od tego czasu miasto rozrosło się do tego stopnia, że niedługo powinno całkowicie wypełnić powierzchnię krateru. Zgodnie z danymi z 2005 roku miasto zamieszkiwało 330 000 osób.

Bonus: Krater jako dzieło sztuki


W ogrodzie botanicznym Liss Ard Gardens Resort w południowej Irlandii znajduje się sztuczny krater - dzieło stworzone przez amerykańskiego artystę Jamesa Turrella i szwajcarskiego architekta Gerta Burlę. Twórcy krateru chcieli, by ludzie docenili piękno irlandzkiego nieba. Ułożyli więc w środku kamienie, na których można się położyć i podziwiać niebieski krajobraz. Efekt kopuły, który powstaje dzięki eliptycznemu uformowaniu krawędzi krateru jest podobno powalający.
Bonus 2: Największy krater świata


Najlepsze dopiero przed nami. Geologowie z amerykańskiego stanu Utah twierdzą, że odkryli co najmniej dwie nacierające na siebie skały prawie 3 kilometry pod powierzchnią środkowego Pacyfiku. Pomiędzy skałami piętrzą się zwały w połowie roztopionej masy wulkanicznej na obszarze wielkim jak Floryda. W momencie kulminacyjnym zderzenie skał może rozpocząć erupcję wulkaniczną tak potężną, że doprowadzić może ludzkość do tzw. zagłady. Na szczęście mówimy o założeniach hipotetycznych. Po drugie na szczęście, jesteśmy dopiero na początku tego starcia, zaś finisz spodziewany za jakieś 100-200 milionów lat. To nic, że nie będzie niczego, ale krater powstały po tej erupcji  z pewnością będzie się zaliczać do najpiękniejszych. A przynajmniej największych.

źródło : http://www.joemonster.org/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz