Albania, Grenlandia, Łotwa. Tutaj bywamy rzadziej albo wcale. A warto! Wszystkie przedstawione miejsca znajdują się na prestiżowych listach UNESCO.
Macedonia - Jezioro Ochrydzkie i Ochryda
Macedonia - Jezioro Ochrydzkie i Ochryda
Jezioro Ochrydzkie to najgłębsze jezioro na Bałkanach i najstarsze w Europie, leży na pograniczu Macedonii i Albanii. Na listę dziedzictwa UNESCO zostało wpisane razem z Ochrydą, miastem na jego północno-wschodnim brzegu. Krajobraz Ochrydy wypełniają wielowiekowe cerkwie, prawdopodobnie właśnie tutaj powstała cyrylica. Najsłynniejsza spośród ochrydzkich świątyń została wzniesiona nad samym brzegiem jeziora. Mowa o XIV-wiecznej cerkwi św. Jana Teologa w Kaneo, mocno zaniedbanej podczas panowania Turków w Macedonii i odrestaurowanej pod koniec XIX wieku. Ciekawostką jest też strzegąca Ochrydę Twierdza Samuela, na którą warto się wspiąć dla niesamowitych widoków na otoczone górami jezioro.
Rumunia - Delta Dunaju
Rumunia - Delta Dunaju
Delta Dunaju jest objęta ochroną UNESCO i konwencji ramsarskiej jako jeden z najbardziej dzikich rezerwatów biosfery. To największy obszar podmokły w Europie. W jego obrębie leżą Rumunia i Ukraina, a z 4 tysięcy km kwadratowych powierzchni aż 3,5 tys. należy do Rumunii. Cały teren jest pocięty licznymi kanałami, które dzielą go na obszary trzcin, bagien i podmokłych lasów. Typowym elementem tutejszego krajobrazu są kępy topoli i wierzb. Delta jest siedliskiem 325 gatunków ptaków, miliony osobników migrujących m.in. z Arktyki i Azji ma tutaj swoje tereny lęgowe i żerowiska. W wodach Dunaju bytują m.in. czaple, ibisy, kormorany, bażanty i pelikany.
Andora - Dolina Madriu
Andora - Dolina Madriu-Perafita-Claror
Wciśnięta między Francję i Hiszpanię Andora ma powierzchnię 468 km kwadratowych. Jest 668 razy mniejsza niż Polska. Na tak małym terytorium znajduje się jednak coś, co doceniło UNESCO. Chodzi o dolinę lodowcową Madriu-Perafita-Claror. Mimo że tworzą ją urwiska i lodowce kiedyś istniały tutaj dwie całoroczne osady - dziś są zamieszkiwane w porze turystycznej - a rozległe połacie doliny zostały zagospodarowane jako pastwiska. Madriu-Perafita-Claror leży wysoko w Pirenejach, jest dostępna tylko pieszo. Choć z technologicznego punktu widzenia da się dziś poprowadzić tędy drogę dla samochodów, nikt z mieszkańców Andory nie bierze takiej opcji pod uwagę. Dolina Madriu-Perafita-Claror wciąż pozostaje ciekawostką przyrodniczą dostępną dla backpackerów.
Albania - Berat
Albania - Berat
Berat to starożytne miasto-muzeum nad rzeką Osum, prawdopodobnie zostało założone w IV w. p.n.e. przez Ilirów. Berat ma dość nietypową zabudowę przez co przylgnął do niego przydomek "miasta tysiąca okien". Rzeczywiście, patrząc na wzgórze naszpikowane ciasno usytuowanymi domami można ulec złudzeniu, że bacznie przyglądają się nam setki okien. Senne w ciągu dnia miasto ożywa dopiero wieczorem, kiedy na uliczki wylegają mieszkańcy. Będąc w Beracie warto zahaczyć o tutejsze muzea, z których największą ekspozycją szczyci się Muzeum Etnograficzne. Największą jednak atrakcją jest iliryjska cytadela na wzgórzu, z której oczywiście świetnie widać miasto. W jej otoczeniu zachowały się ruiny tureckich meczetów. Pamiętajmy, że w Albanii dominuje islam, z ogromnej dawniej liczby chrześcijańskich kościołów pozostało tu zaledwie osiem świątyń. Na liście UNESCO Berat gości dopiero piąty rok.
Łotwa - Stare Miasto w Rydze
Łotwa - Stare Miasto w Rydze
Stara Ryga pojawiła się na liście UNESCO dzięki wspaniałym secesyjnym kamienicom i XIX-wiecznym zabytkom architektury drewnianej. Mówiąc Stara Ryga mamy na myśli trzy obszary: średniowieczne Stare Miasto, XIX-wieczne bulwary i dawne strefy podmiejskie zlokalizowane niedaleko bulwarów. Cała starówka mieści się na prawym brzegu Dźwiny. Kilka najstarszych obiektów ryskiej starówki przetrwało do czasów obecnych w stanie prawie nietkniętym. Dodajmy, że Ryga podczas drugiej wojny światowej nie została zrównana z ziemią tak jak miało to miejsce w przypadku Warszawy. Wśród kamienic największą popularnością cieszą się Trzej Bracia, kamienica którą można zobaczyć przy ulicy Maza Pils. Nie ta jednak przykuła szczególną uwagę komisji UNESCO, miejsce na słynnej liście zapewniły Rydze piękne secesyjne kamienice przy ulicach Alberta i Elżbiety, dzieła architekta rosyjskiego Mikhaila Eisensteina.
Słowenia - Jaskinie Szkocjańskie
Słowenia - Jaskinie Szkocjańskie
Jaskinie Szkocjańskie liczą w sumie 6 km długości, ale tylko w połowie są dostępne dla turystów. Są jaskiniami krasowymi i jako jedno z najciekawszych zjawisk tego typu na świecie znajdują się pod ścisłą ochroną m.in. UNESCO i konwencji ramsarskiej. Przez jaskinie przepływa rzeka Reka, która nieco dalej wpada do Jeziora Martwego (ostatecznie bieg kończy w Adriatyku). Oprócz kanionu charakterystyczną cechą Jaskiń Szkocjańskich są wysokie korytarze i komory wypełnione bardzo różnymi formami skalnymi. Zwiedza się je spacerując m.in. mostami zawieszonymi nad Reką.
Azory - Angra do Heroismo
Azory - Angra do Heroismo
Angra do Herosimo to najstarsze miasto w portugalskim archipelagu Azorów, jest stolicą wyspy Terceira. Jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę UNESCO w 1983 roku. Od XV do XIX wieku funkcjonował tutaj port, do którego musiały zawijać obowiązkowo statki płynące z Indii i Afryki. W mieście znajdują się też dwa ciekawe obiekty militarne: forty San Sebastiao i San Joao Baptista.
Grenlandia (terytorium zależne Danii) - Ilulissat
Grenlandia (terytorium zależne Danii) - Ilulissat
Naszpikowany górami lodowymi fiord Ilulissat na zachodnim wybrzeżu Grenlandii leży 250 km za kołem podbiegunowym. W pobliżu zatoki znajduje się najaktywniejszy lodowiec na świecie. Jakobshavn, bo o nim tutaj mowa, przemieszcza się z prędkością 19 metrów dziennie. Przy fiordzie wyrosło liczące około 4 tysięcy mieszkańców miasteczko Ilulissat, trzecie pod względem wielkości na Grenlandii. Wyspę zamieszkują Inuici, którzy oprócz rybołówstwa zajmują się też obsługą ruchu turystycznego. W Ilulissat działa m.in. port promowy i lotnisko dla helikopterów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz