niedziela, 5 maja 2013

Słoneczne Włochy

Włochy to kraj oliwy, makaronów, wina, słońca, romańskich ruin i wielu miejsc zapierających dech w piersiach. Jak widać Włochy mają wiele do zaoferowania odwiedzającym go turystom.  Mówi się, że do odkrycia Włoch nie wystarczy całe życie. Gdy turysta słyszy Włochy, najczęściej stają mu przed oczyma weneckie gondole, rzymskie Koloseum, czy krzywa wieża w Pizie… na policzkach czuje się morską bryzę, a podniebienie rozkosznie smakuje południowych win. Wielu – nie bez powodu – Włochy kojarzą się również z dobrą zabawą i świetną kuchnią. Niezależnie czy i ile razy byłeś już we Włoszech, wakacje spędzone na południu Europy to niezapomniane doświadczenie – zarówno dla weteranów podróży, zapalonych miłośników historii, jak i amatorów śródziemnomorskich uciech i zabaw. Dlatego zapraszam Was w wirtualną podróż po słonecznej Italii, pełną przygód, aromatu włoskich oliwek i smaku oregano… kto wie, być może któreś z was podczas tych wakacyjnych miesięcy przeniesie się na Półwysep Apeniński nie tylko w wyobraźni. 


Rzym
Wieczne miasto  Rzym pełen bogatych zabytków, kawiarenek, pubów i dyskotek. Będąc na wakacjach w Rzymie koniecznie należy wybrać się do symbolu miasta- Kapitolu oraz do Forum RomanumKoloseum i Bazyliki św. Jana. Warto również zobaczyć Plac Wenecki, Piazza Navona z Panteonem, kościół San Marco oraz Hiszpańskie Schody.

Narty
Włochy są szczególnie atrakcyjne dla miłośników wspinaczki górskiej i narciarstwa, gdyż ponad 80% powierzchni zajmują góry. Ogromną atrakcją dla tych,którzy Włochy wybierają za cel swoich wakacji są Alpy z najwyższym ich szczytem Mont Blanc o wysokości 4807 m. n. p. m., a także znany wulkan Wezuwiusz, atrakcyjne wybrzeże Morza Śródziemnego z licznymi wyspami, a wśród nich najbardziej atrakcyjna i popularna Sycylia i Sardynia oraz mniejsze wyspy wulkaniczne i wulkan Stromboli i Vulcano. Mówi się, że do odkrycia Włoch nie wystarczy całe życie. Południowa część Włoch fascynuje podróżujących swoją wielką gościnnością i wspaniałymi krajobrazami. Kampania przyciąga gości od wieków : Capri, Ischia, Sorento i Amalfi stawały głównym miejscem przeznaczenia wszystkich podróżujących po Europie.
Turystyka
Wenecja jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech
Włochy to kraj przepełniony majestatycznymi zabytkami tak licznie przyciągającymi na wakacje turystów z całego świata. Odnajdziemy tu niepowtarzalne bogactwo wspaniałych dzieł od antycznych, greckich i rzymskich po średniowieczne, renesansowe, barokowe i współczesne. Poza kulturowym dziedzictwem Włoch specyficzny charakter dodaje także unikalna kultura, tradycja, kuchnia oraz urzekające krajobrazy i wspaniałe plaże.Najwięcej wycieczek turystów spragnionych wypoczynku kieruje się do otoczonej Alpami i bardzo malowniczymi dolinami pełnymi zamków- Doliny Aosty, do Apulii i okolic najpopularniejszego włoskiego jeziora Garda, gdzie panują doskonałe warunki do uprawiania widnsufringu. Apulia zachęca do wypoczynku urzekającymi krajobrazami, pięknymi plażami oblewanymi czystymi wodami morza oraz zacisznymi zakątkami. Pośród sadów i gajów oliwnych wyrosły luksusowe hotele, a także wspaniale zdobione katedry, imponujące zamki i pałace. Znaczna część wycieczek obejmuje także słoneczne Wybrzeże KampaniiWybrzeże Liguryjskie i Zatokę Wenecką oraz takie miejscowości jak Kalambria, Lacium z klasztorem Monte Casino. Ponadto licznie odwiedzane są włoskie wyspy: Sycylia, Sardynia, Capri z Laurową Grotą i skalistymi szczytami, Elba oraz wulkaniczna Ischias. Najpopularniejszymi miastami cieszącymi się ogromnym zainteresowaniem turystów jest Florencja, Mediolan, Rzym, Neapol i Wenecja.
Plaże
Włochy to również atrakcyjne, malownicze wybrzeża półwyspu oblewane czystymi i ciepłymi wodami. Piękne piaszczyste plaże zachęcają do wypoczynku. Dobrze zagospodarowane wybrzeże oraz rozmaite formy rozrywki i szeroka oferta sportów wodnych uatrakcyjniają wypoczynek na włoskich plażach.
Parki narodowe
Parco Nazionale Gran Paradiso - największy włoski park narodowy, założony w 1922 roku przez Wiktora Emanuela w celu ochrony koziorożców. Teraz żyje tu ok. 3500 tych zwierząt i 6000 kozic, które wiosną można spotkać nisko w dolinach. Można tu też spotkać orła przedniego, a nasze oczy ucieszą na pewno wspaniałe alpejskie kwiaty, które pooglądamy w ogrodzie botanicznym w dolinie Cogne (jedna z trzech dolin przecinających park - obok Valsavarenche i Val de Rhemes. Park ten stwarza doskonałe warunki do pieszych wędrówek, ale i narciarze znajdą tutaj coś dla siebie. Parco Nazionale dello Stelvio - niezwykle malowniczy teren obejmujący obszar całego pasma Ortles. Miejsce uwielbiane przez amatorów wysokogórskich wycieczek, nart i miłośników kozic, koziorożców, jeleni, saren i orłów. Miejscem, gdzie najłatwiej można spotkać któreś z tych zwierząt to najmniejsza z okolicznych dolin - Val Zebrú. Parco Nazionale d'Abruzzo - jeden z najbardziej dzikich terenów we Włoszech. Tutaj powinni przyjechać ci, których fascynują wilki i niedźwiedzie. Miejsce stworzone tylko dla najzagorzalszych turystów uwielbiających piesze zwiedzanie. Warto tu zajrzeć do muzeum historii naturalnej, gdzie można zapoznać się z okazałą fauną i florą parku.
Regiony turystyczne
Toskania słynie ze swoich znakomitych win
Regiony turystyczne: Alpy, Nizina Padańska, Półwysep Apeniński, Sycylia, Sardynia. Alpy mają krajobraz ukształtowany przez procesy glacjalne zlodowacenia plejstoceńskiego i lodowców współczesnych. Lodowce występują na wysokościach powyżej 3200-3500 m n.p.m. Największy Forni ma 17 km 2 powierzchni. Na południowej krawędzi Alp występują jeziora pochodzenia tektoniczno-lodowcowego: Garda, Como, Maggioreatrakcyjne turystycznie. W dolinach rzek Aosty i Adygi i wokół jezior alpejskich rozwinęły się liczne ośrodki sportów zimowych. Do miast o walorach historycznych należą Turyn i Trydent. Nizina Padańska jest tektonicznym zapadliskiem pomiędzy Alpami a Apeninami. Znaczenie turystyczne w tym regionie mają głównie miasta o walorach historycznych: Wenecja, Bolonia, Rawenna, Padwa, Mediolan, Verona.
Klimat
Klimat Włoch jest jednym z korzystniejszych na świecie: lata są tu zwykle ciepłe i suche, a zimy łagodne. Istnieją jednak duże różnice pomiędzy regionami. Część północna kraju ma klimat bardziej umiarkowany, a południowa – bardziej śródziemnomorski. Lata są gorące i suche wzdłuż wybrzeży (zwłaszcza na Południu), a chłodne na obszarach górzystych, głównie w Alpach i Apeninach. Zimy są łagodne w południowej części kraju, od Rzymu w dół, ale na Północy bywają prawie tak mroźne, jak w innych krajach północnej półkuli, a czasami nawet sroższe, zwłaszcza w styczniu na nizinach Lombardii i Emilia-Romagna.
Kiedy jechać
Kto planuje odwiedzenie rejonów popularnych wśród turystów (zwłaszcza kąpielisk), niech unika lipca i sierpnia – panują wtedy upały, a plaże i miejscowości wypoczynkowe są niesamowicie zatłoczone. Sierpień jest tradycyjnym miesiącem urlopowym Włochów, więc szczególnie wtedy można spodziewać się tłoku w kurortach. Za to główne miasta turystyczne, RzymFlorencja czy Wenecja, wyglądają w tych miesiącach nieco sztucznie, gdyż praktycznie jedynymi ludźmi, których można tam wtedy spotkać, są turyści. Tak więc najlepszymi porami na odwiedzenie Włoch, ze względu na komfort i pogodę, są okresy od początku kwietnia do końca czerwca oraz od września do października. Jeśli planuje się pływanie w morzu, trzeba pamiętać, że poza miesiącami letnimi wystarczająco ciepłą wodę można znaleźć tylko na południu kraju.
Informacje ogólne
Język używany : włoski, sardyński, friulski
Stolica : Rzym
Ustrój polityczny : republika parlamentarna
Typ państwa : demokracja
Powierzchnia : 301 230 km²
Liczba ludności : 60 mln
Jednostka monetarna : euro
Religia dominująca : katolicyzmBrak komentarzy:

Prześlij komentarz