czwartek, 15 maja 2014

Sokotra - wyspa nie z tego świata


Należące do Jemenu wyspy archipelagu Sokotra są oddalone od jego brzegów o około 400 kilometrów. Izolacja sprawiła, że obecnie około jedna trzecia gatunków roślin występujących na Sokotrze nie rośnie w innych miejscach na Ziemi. Badania naukowe wykazały, że wśród 825 gatunków roślin, które można spotkać na wyspie, 307 to gatunki endemiczne. Archipelag Sokotra został umieszczony w 2003 roku na liście rezerwatów biosfery UNESCO, a w 2008 roku jako obiekt przyrodniczy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Sokotra
Wy­brze­że So­ko­try
Nazwa Sokotra jest utożsamiana z największą wyspą archipelagu, choć obejmuje on jeszcze trzy mniejsze wysepki i izolowane wychodnie skalne. Sokotra ma 130 km długości i 50 km szerokości. Większą część jej powierzchni zajmuje wapienny płaskowyż (znajdują się tu jaskinie krasowe) i góry Haghier. Klimat jest półpustynny.
Sokotra
Pła­sko­wyż Dixam
Fantastyczny krajobraz z niespotykanymi roślinami sprawia, że Sokotra nazywana jest "wyspą obcych", "wyspą z innej planety" czy "najbardziej dziwacznym miejscem na Ziemi".
Smocze drzewa zwane też drzewami smoczej krwi, ze względu na wytwarzany przez nie czerwony sok, to wizytówka wyspy - występują tylko tutaj.
Sokotra
Róża pu­sty­ni

Sokotra
Figa sokortyjska 
Sokotra
SokotraSokotra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz