poniedziałek, 28 października 2013

Najpiękniej ubrane plemiona świata

Tradycyjne stroje pokazują kulturową odmienność członków danej grupy etnicznej. Ile na świecie jest takich grup tyle różnych pomysłów na ubiór. Wszystkie z nich zachwycają kolorami, krojami i oryginalnymi wzorami czy dodatkami. Jedno jest pewne każdy znajdzie coś co go zainteresuje.

Masajowie

Masajowie zamieszkują Kenię i północną Tanzanię. Z racji swoich tradycji (w tym także strojów) oraz obyczajów są najlepiej rozpoznawaną grupą etniczną Afryki. Ubiór Masajów różni się w zależności od płci i statusu majątkowego oraz miejsca zamieszkania. Dominującym kolorem jest czerwony. Popularne są też ubrania w odcieniach niebieskiego i czarnego oraz wzorzyste - w pasy lub w kratę. Najbardziej tradycyjnym elementem stroju Masajów jest shúkà, płótno owijane wokół ciała. Dużą wagę przywiązuje się do biżuterii z paciorków (otrzymywanych z naturalnych materiałów, takich jak węgiel, nasiona, kość słoniowa czy glina), a także do obuwia, niegdyś szytego w całości ze skóry (obecnie posiada ono również plastikowe elementy).

Akha

Akha to grupa etniczna zamieszkująca rejony południowych Chin, Laosu, Birmy i Tajlandii. Plemię słynie z bardzo wyszukanych nakryć głowy, noszonych przez kobiety. Czarne "czapy" z przodu zdobione są srebrnymi monetami z czasów kolonialnych, w bocznej ich części znajdują się zaś monety birmańskie oraz tajskie. Takie nakrycia głowy zakładane są na każde ważniejsze święta.  Choć są dość ciężkie, to jednak ich właścicielki dzielnie wytrzymują w nich przez długi czas.

Samburu

Plemię Samburu, choć utożsamiane z Masajami, to jednak tworzy odrębną grupę etniczną. Elementem, który odróżnia Samburu od Masajów są przede wszystkim kolorowe przepaski, zdobione m.in. sztucznymi kwiatami. Na co dzień kobiety Samburu noszą wielkie, koliste naszyjniki, wykonane z malutkich koralików. Każdy element tutejszej biżuterii zachwyca misternym wykonaniem oraz doborem kolorów.

Lud Hmongów

Barwne ornamenty to znak rozpoznawczy plemion Hmongów. Ich ubiory są bardzo bogato zdobione. Nawet dzieci noszone są w przepięknych chustach, a matki - jeszcze przed porodem - wiele czasu poświęcają na haftowanie takiego nosidła. Wśród Hmongów coś dla siebie znalazłaby każda miłośniczka torebek. Torby tkane przez kobiety Hmong powstają z włókna konopnego, bawełny i batiku. Zazwyczaj na całej powierzchni zdobione są haftami i elementami oryginalnych plemiennych tekstyliów.
plemę Hamong

Nawaho

Nawahowie stanowią największe plemię indiańskie Ameryki Północnej. Stroje indiańskich wojowników należą do najbardziej rozpoznawalnych tradycyjnych ubiorów etnicznych. U Nawaho to mężczyźni mogą pochwalić się bardziej wymyślną i bogatą garderobą. Charakterystyczne pióropusze to nie tylko pokaźna ozdoba, ale także ochronny talizman (taki pióropusz musi być wykonany jedynie z orlich piór). Pióra składające się na cały pióropusz reprezentują dokonania jego właściciela.

Długoszyje z Padaung


Kobiety z tajskiego plemienia Padaung znane są na całym świecie. Wszystko za sprawą szyi, nienaturalnie wydłużonej obręczami. Uwagę przykuwają nie tylko same pierścienie (a zwłaszcza ich ilość), ale także barwne stroje Padaung. Tradycyjny ubiór składa się z białej bluzy wykończonej czerwoną lamówką oraz noszonych na głowie dekoracji z kwiatów i materiału. 

Miccosukee

Miccosukee, plemię zamieszkujące Florydę, słynie z wyrobu pięknych, wielobarwnych tkanin. Czymś, co zdecydowanie wyróżnia strój kobiecy Miccosukee, jest owijana wokół pasa spódnica z włókien palmy. Męskim atrybutem są pióra w dużuch ilościach.

Majowie

Huipil to bluzka noszona i tkana własnoręcznie przez kobiety Majów. To najpiękniejsza część ich tradycyjnego stroju. Jest elementem bardzo osobistym i powstaje zgodnie z wielowiekową tradycją. Często przekazuje się ją z pokolenia na pokolenie. Sam krój stroju nie jest zbyt wymyślny (zazwyczaj składa się jedynie z kilku zszytych ze sobą kawałków materiału), jednak barwne tkaniny przyciągają wzrok i sprawiają, że wyrób ten jest wyjątkowy w każdym caluTybetanie


Kobiety na co dzień noszą skromne, ciemne sukienki, przyozdobione kolorowym pasem. Ubrania mają w Tybecie także znaczenie praktyczne i informacyjne. Wiele zależy od nakrycia głowy, które mówi o tym, z jakiej dzielnicy pochodzi jego właściciel bądź właścicielka. Gdy kobieta nosi wełniany fartuch, to z kolei znak, że jest mężatką, za to jedwabna koszula stanowi o wysokim statusie społecznym. Co ciekawe, w Tybecie nie zobaczymy raczej nikogo ubraniu z krótkim rękawkiem, nawet w upalny dzień.

Otavalenos z Ekwadoru
Grupa etniczna Otavaleño skupia w sobie kulturę i tradycje potomków Inków. Elementem rozpoznawczym ich stroju są barwne wełniane swetry, czapki, szale oraz oczywiście poncza. Otavaleño pochwalić się mogą także piękną biżuterią oraz kapeluszami. Te wyplatane są z różnorakich włókien roślinnych, także przy użyciu miękkiego włosia lamy. W Otavalo, miasteczku zamieszkiwanym przez Otavaleño, zaopatrzyć można się w tutejsze wyroby dziewiarskie i jubilerskie na wielkim targowisku odbywającym się w każdą sobotę.
***
Tradycja coraz częściej ustępuje miejsca temu, co komercyjne - niestety. Walkę o to, by grupy etniczne zachowały swoją kulturę, zwyczaje i odrębność, toczy organizacja World Wide Tribes Heritage (ma swoją siedzibę w Warszawie). Jej członkowie spisują i katalogują  dane dotyczące plemion na całym świecie. Zajmują się również odnajdywaniem śladów grup etnicznych, które wymarły lub "wchłonął" je świat współczesny. Fundacja podejmuje różnego rodzaju działania edukacyjne, naukowe i społeczne, by jak największa liczba osób zrozumiała, że niezbędne jest zachowanie tradycyjnych zwyczajów plemion.
źródła : http://podroze.gazeta.pl, www.google.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz