poniedziałek, 23 września 2013

10 Najdziwniejszych owoców

1. RAMBUTAN - rozczochrany owoc
Charakterystyczne różowo-zielone owoce z wyrostkami przypominającymi włoski. Pod skórką kryje się nieco przeźroczysty miąższ - białawy, podobny jak w owocach liczi. W sezonie na ulicach azjatyckich miast pojawiają się sprzedawcy z pękami Rambutanów powiązanych za szypułki. 
GDZIE I KIEDY: tropiki, Azja : owocuje dwa razy w roku.2. MARAKUJA - męczennica
Męczennica to druga z wielu nazw tego owocu. Nazwę Marakuja najczęściej spotykamy na etykietach produktów spożywczych. Dojrzałe owoce są słodko-kwaśne, soczyste a ich galaretowate wnętrze można bez problemu wyjadać łyżeczką. Zanim owoce dojrzeją można podziwiać ich piękne kwiaty.
GDZIE I KIEDY: Ameryka Południowa : wiosna i jesień.

3. KARAMBOLA - gwiazda wśród owoców
Pokrojony w plasterki ma kształt gwiazdek, na naszych stołach jest dekoracją. Jest słodko-kwaśny i zasługuje na większą uwagę niż tylko jako apetyczna ozdoba.
GDZIE I KIEDY: Kraje tropikalne : cały rok.

4. GUJAWA - tropikalny róż
Różowa gujawa ma słodki kremowy miąższ i ''tropikalny'' aromat. Jedynym mankamentem są twarde nasiona.
GDZIE I KIEDY: tropiki : cały rok.

5. NIEŚPLIK JAPOŃSKI - egzotyczna śliwka
Rośnie na drzewach, kształtem przypomina trochę śliwkę tyle, że z większą ilością pestek. Zaskakujący jest jego smak, to orzeźwiające połączenie smaku jabłka i brzoskwini. Dojrzałe owoce są nietrwałe, dlatego w naszych sklepach ich nie znajdziemy.
GDZIE I KIEDY: Chiny, Japonia : wiosna, lato.

6. DŻAKFRUT - największy rosnący na drzewie owoc
Może mieć ponad 30 kg i rozmiary niemowlęcia. Bywa nazywany drzewem bochenkowym. Po obraniu z Dżakfruta pozostaje dużo mniej, bowiem je się tylko mięsiste otoczki nasion. Są bardzo słodkie i wyraźne w smaku.
GDZIE I KIEDY: tropiki, niemal cały rok.

7. MANGOSTAN - błogostan
Uchodzi za jeden z najsmaczniejszych owoców tropikalnych. Słodki soczysty miąższ smakuje ananasem, morelą i pomarańczą. Niestety nie nadaje się do przechowywania i transportu więc aby go spróbować trzeba się udać do Azji.
GDZIE I KIEDY: Azja Południowo-Wschodnia : od wiosny do jesieni.

8. DURIAN - kolczasta bomba
Jego słodki miąższ uważany jest za najsmaczniejszy na świecie, za to zapach zaliczany do najgorszych. Dojrzały Durian wydziela woń zgniłej cebuli, potu i starych skarpetek, mieszanka na prawdę wybuchowa. Z tego powodu nie można go wnosić na pokład samolotów, do autobusów czy hoteli. 
GDZIE I KIEDY: Azja Południowo-Wschodnia : od czerwca do sierpnia.

9. HURMA - jak pomidor
Pomarańczowe odmiany do złudzenia przypominają pomidory.To jedyna zależność między nimi, bowiem Hurma rośnie na drzewie, a w smaku ani trochę nie przypomina pomidora. Miąższ z dojrzałych owoców jest galaretowaty i bardzo słodki. Po wysuszeniu Hurmy tracą kolor, ale w smaku zyskują. 
GDZIE I KIEDY: Azja, kraje tropikalne, Izrael : jesień i zima.


10. CZERYMOJA - ice cream fruit

Niedojrzała przypomina szyszkę, w miarę dojrzewania nabiera krągłości. Owoc można porównać jak pudełko lodów - po przekrojeniu wyjeść łyżeczką delikatną budyniowo-jogurtową zawartość. Ma duże trujące nasiona, ale nie sposób je przeoczyć.
GDZIE I KIEDY: Ameryka Południowa, Azja, Hiszpania, Włochy, w Andach : od listopada do maja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz