poniedziałek, 23 września 2013

10 Najdziwniejszych owoców

1. RAMBUTAN - rozczochrany owoc
Charakterystyczne różowo-zielone owoce z wyrostkami przypominającymi włoski. Pod skórką kryje się nieco przeźroczysty miąższ - białawy, podobny jak w owocach liczi. W sezonie na ulicach azjatyckich miast pojawiają się sprzedawcy z pękami Rambutanów powiązanych za szypułki. 
GDZIE I KIEDY: tropiki, Azja : owocuje dwa razy w roku.



2. MARAKUJA - męczennica
Męczennica to druga z wielu nazw tego owocu. Nazwę Marakuja najczęściej spotykamy na etykietach produktów spożywczych. Dojrzałe owoce są słodko-kwaśne, soczyste a ich galaretowate wnętrze można bez problemu wyjadać łyżeczką. Zanim owoce dojrzeją można podziwiać ich piękne kwiaty.
GDZIE I KIEDY: Ameryka Południowa : wiosna i jesień.

3. KARAMBOLA - gwiazda wśród owoców
Pokrojony w plasterki ma kształt gwiazdek, na naszych stołach jest dekoracją. Jest słodko-kwaśny i zasługuje na większą uwagę niż tylko jako apetyczna ozdoba.
GDZIE I KIEDY: Kraje tropikalne : cały rok.

4. GUJAWA - tropikalny róż
Różowa gujawa ma słodki kremowy miąższ i ''tropikalny'' aromat. Jedynym mankamentem są twarde nasiona.
GDZIE I KIEDY: tropiki : cały rok.

5. NIEŚPLIK JAPOŃSKI - egzotyczna śliwka
Rośnie na drzewach, kształtem przypomina trochę śliwkę tyle, że z większą ilością pestek. Zaskakujący jest jego smak, to orzeźwiające połączenie smaku jabłka i brzoskwini. Dojrzałe owoce są nietrwałe, dlatego w naszych sklepach ich nie znajdziemy.
GDZIE I KIEDY: Chiny, Japonia : wiosna, lato.

6. DŻAKFRUT - największy rosnący na drzewie owoc
Może mieć ponad 30 kg i rozmiary niemowlęcia. Bywa nazywany drzewem bochenkowym. Po obraniu z Dżakfruta pozostaje dużo mniej, bowiem je się tylko mięsiste otoczki nasion. Są bardzo słodkie i wyraźne w smaku.
GDZIE I KIEDY: tropiki, niemal cały rok.

7. MANGOSTAN - błogostan
Uchodzi za jeden z najsmaczniejszych owoców tropikalnych. Słodki soczysty miąższ smakuje ananasem, morelą i pomarańczą. Niestety nie nadaje się do przechowywania i transportu więc aby go spróbować trzeba się udać do Azji.
GDZIE I KIEDY: Azja Południowo-Wschodnia : od wiosny do jesieni.

8. DURIAN - kolczasta bomba
Jego słodki miąższ uważany jest za najsmaczniejszy na świecie, za to zapach zaliczany do najgorszych. Dojrzały Durian wydziela woń zgniłej cebuli, potu i starych skarpetek, mieszanka na prawdę wybuchowa. Z tego powodu nie można go wnosić na pokład samolotów, do autobusów czy hoteli. 
GDZIE I KIEDY: Azja Południowo-Wschodnia : od czerwca do sierpnia.

9. HURMA - jak pomidor
Pomarańczowe odmiany do złudzenia przypominają pomidory.To jedyna zależność między nimi, bowiem Hurma rośnie na drzewie, a w smaku ani trochę nie przypomina pomidora. Miąższ z dojrzałych owoców jest galaretowaty i bardzo słodki. Po wysuszeniu Hurmy tracą kolor, ale w smaku zyskują. 
GDZIE I KIEDY: Azja, kraje tropikalne, Izrael : jesień i zima.


10. CZERYMOJA - ice cream fruit

Niedojrzała przypomina szyszkę, w miarę dojrzewania nabiera krągłości. Owoc można porównać jak pudełko lodów - po przekrojeniu wyjeść łyżeczką delikatną budyniowo-jogurtową zawartość. Ma duże trujące nasiona, ale nie sposób je przeoczyć.
GDZIE I KIEDY: Ameryka Południowa, Azja, Hiszpania, Włochy, w Andach : od listopada do maja.

czwartek, 19 września 2013

7 Najwęższych budynków świata

1. Flatiron, Nowy Jork, USA

Wieżowiec Flatiron, oznaczony numerem 175 na Piątej Alei na Manhattanie jest uznawany za jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Nowego Jorku. Ma kształt wąskiego prostopadłościanu o podstawie równoramiennego trójkąta, przez co przypomina gigantyczne żeliwne żelazko (ang. flatiron). W najwęższym miejscu 21-piętrowa konstrukcja ma 2 metry szerokości, a kąt ścian wynosi 25 stopni. Ten osobliwy drapacz chmur zajmuje trójkątną działkę u zbiegu Broadwayu, Piątej Alei i Ulicy 23. Jest to jedna z pierwszych konstrukcji o szkielecie stalowym, jaka powstała w Nowym Jorku. Flatiron był wielokrotnie wyróżniany - m.in. w 1966 roku uznano go za ikonę Nowego Jorku, a 13 lat później dodano go do Narodowego Rejestru Zabytków. 

2. Chudy Dom Haussmanna, Paryż, Francja

To jeden z największych wybryków architektury, jakie można zobaczyć w Paryżu. Wiele domów zaprojektowanych przez barona Georgesa Haussmana, genialnego twórcy współczesnego oblicza stolicy Francji, ma kształt klina, którego kąt dochodzi do 20 stopni. Haussman chciał jak najlepiej wykorzystać archaiczny kształt wąskich paryskich ulic, dlatego niektóre z jego projektów to prawdziwe arcydzieła architektury. Jeden z takich budynków zdaje się mieć tylko... fasadę, a jego front zdobią okna i balkony. Nazywany jest "Chudym Domem Haussmana" i nigdy nie został ukończony. 
3. Dom przy Thurloe Square, Londyn, Wielka Brytania
Na skraju dzielnic Kensington i Chelsea, przy Thurloe Square w pobliżu Victoria & Albert Museum znajdziemy kolejny abstrakcyjnie wąski budynek. Liczy niewiele ponad metr szerokości i jest wyposażony w zewnętrzną windę. 
4. Wieże Gateway, Singapur
To nie fotomontaż - ten budynek naprawdę tak wygląda. Biurowiec, który jest częścią kompleksu The Gateway mierzy 150 metrów wysokości i mieści 37 pięter. W przekroju ma kształt maksymalnie spłaszczonego rombu o wyjątkowo ostrych kątach. Kuriozalna konstrukcja wciąż wzbudza rozbawienie w mieszkańcach Singapuru, przez co oba budynki nazywane są "tekturowymi pudłami". 
5. Dom Kereta, Warszawa
Najwęższy budynek na świecie znajduje się w... Warszawie. To tzw. Dom Kereta, w którym od 12 października 2012 roku mieszka izraelski pisarz Etgar Keret. Jest to instalacja artystyczna architekta Jakuba Szczęsnego, która powstała w szczelinie o szerokości od 152 cm do 92 cm, między przedwojenną kamienicą na Żelaznej 74 i peerelowskim blokiem na Chłodnej 22, na warszawskiej Woli. 
6. Tarragona, Hiszpania
Tarragona, Hiszpania
Tarragona, miasto w Katalonii, może poszczycić się nie tylko starożytnymi zabytkami, ale i jednym z najwęższych budynków mieszkalnych na świecie. 16-piętrowy blok w centrum miasta ma szerokość niewiele ponad dwóch metrów. 
7. Kisarazu, Japonia
Kisarazu, Japonia
Japonii każdy skrawek lądu jest na wagę złota, dlatego właśnie w tym kraju znajdziemy najwięcej wąskich konstrukcji. Cienki jak plasterek sera budynek w Kisarazu na Honsiu wyposażono w półokrągłe balkony szerokości niecałych 2 metrów, z których mieszkańcy mogą podziwiać widok pod kątem 180 stopni.


środa, 18 września 2013

Hinduskie święto Thaipusam

Thaipusam jest to hinduistyczne święto, które wypada podczas pełni księżyca podczas miesiąca thai czyli na przełomie stycznia i lutego. To jedno z najważniejszych świąt dla wyznawców hinduizmu. Znany jest między innymi z samookaleczania się (rytuał Kavadi), które jest swego rodzaju pokutą za grzechy, oczyszczeniem i symbolem noszenia ciężaru przez życie.



Podczas Thaipusam wierni przebijają swoje ciała i przez zadawanie sobie bólu pokazują swoje oddanie Bogu.


Niektórzy wierni pozwalają przykuć się hakami wbijanymi w plecy i torsy do modlitewnych platform tzw. vel kavadi, ozdobionych piórami. 
Singapur - hinduskie święto Tajpusam

Przebijają skórę, język czy policzki kolcami, szpilami i długimi prętami. 

Aby wejść w trans i nie czuć bólu wierni palą bardzo mocne cygara zwane curut.
Zdjęcie 7.



Jedną z form ofiary jest ogolenie głowy i nałożenie popiołu. Nawet najmłodsi biorą udział w tym zwyczaju.
Zdjęcie 10.

Obchody w świątyni w jaskiniach Batu, nieopodal Kuala Lumpur, są najbardziej znane i największe. W przeciągu kilku dni miliony uczestników przelewają się przez ulice i okolice Kuala Lumpur by ostatecznie uwieńczyć pielgrzymkę ceremonią w jaskiniach Batu. W 2007 roku festiwal przyciągnął ponad 1,5 milionów pielgrzymów, co czyni go jednym z największych zgromadzeń w historii.