czwartek, 19 września 2013

7 Najwęższych budynków świata

1. Flatiron, Nowy Jork, USA

Wieżowiec Flatiron, oznaczony numerem 175 na Piątej Alei na Manhattanie jest uznawany za jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Nowego Jorku. Ma kształt wąskiego prostopadłościanu o podstawie równoramiennego trójkąta, przez co przypomina gigantyczne żeliwne żelazko (ang. flatiron). W najwęższym miejscu 21-piętrowa konstrukcja ma 2 metry szerokości, a kąt ścian wynosi 25 stopni. Ten osobliwy drapacz chmur zajmuje trójkątną działkę u zbiegu Broadwayu, Piątej Alei i Ulicy 23. Jest to jedna z pierwszych konstrukcji o szkielecie stalowym, jaka powstała w Nowym Jorku. Flatiron był wielokrotnie wyróżniany - m.in. w 1966 roku uznano go za ikonę Nowego Jorku, a 13 lat później dodano go do Narodowego Rejestru Zabytków. 

2. Chudy Dom Haussmanna, Paryż, Francja

To jeden z największych wybryków architektury, jakie można zobaczyć w Paryżu. Wiele domów zaprojektowanych przez barona Georgesa Haussmana, genialnego twórcy współczesnego oblicza stolicy Francji, ma kształt klina, którego kąt dochodzi do 20 stopni. Haussman chciał jak najlepiej wykorzystać archaiczny kształt wąskich paryskich ulic, dlatego niektóre z jego projektów to prawdziwe arcydzieła architektury. Jeden z takich budynków zdaje się mieć tylko... fasadę, a jego front zdobią okna i balkony. Nazywany jest "Chudym Domem Haussmana" i nigdy nie został ukończony. 
3. Dom przy Thurloe Square, Londyn, Wielka Brytania
Na skraju dzielnic Kensington i Chelsea, przy Thurloe Square w pobliżu Victoria & Albert Museum znajdziemy kolejny abstrakcyjnie wąski budynek. Liczy niewiele ponad metr szerokości i jest wyposażony w zewnętrzną windę. 
4. Wieże Gateway, Singapur
To nie fotomontaż - ten budynek naprawdę tak wygląda. Biurowiec, który jest częścią kompleksu The Gateway mierzy 150 metrów wysokości i mieści 37 pięter. W przekroju ma kształt maksymalnie spłaszczonego rombu o wyjątkowo ostrych kątach. Kuriozalna konstrukcja wciąż wzbudza rozbawienie w mieszkańcach Singapuru, przez co oba budynki nazywane są "tekturowymi pudłami". 
5. Dom Kereta, Warszawa
Najwęższy budynek na świecie znajduje się w... Warszawie. To tzw. Dom Kereta, w którym od 12 października 2012 roku mieszka izraelski pisarz Etgar Keret. Jest to instalacja artystyczna architekta Jakuba Szczęsnego, która powstała w szczelinie o szerokości od 152 cm do 92 cm, między przedwojenną kamienicą na Żelaznej 74 i peerelowskim blokiem na Chłodnej 22, na warszawskiej Woli. 
6. Tarragona, Hiszpania
Tarragona, Hiszpania
Tarragona, miasto w Katalonii, może poszczycić się nie tylko starożytnymi zabytkami, ale i jednym z najwęższych budynków mieszkalnych na świecie. 16-piętrowy blok w centrum miasta ma szerokość niewiele ponad dwóch metrów. 
7. Kisarazu, Japonia
Kisarazu, Japonia
Japonii każdy skrawek lądu jest na wagę złota, dlatego właśnie w tym kraju znajdziemy najwięcej wąskich konstrukcji. Cienki jak plasterek sera budynek w Kisarazu na Honsiu wyposażono w półokrągłe balkony szerokości niecałych 2 metrów, z których mieszkańcy mogą podziwiać widok pod kątem 180 stopni.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz