wtorek, 7 stycznia 2014

Kalendarium Styczeń

FESTIWAL BALONÓW W DOLOMITACH 2014

Termin: 04.01.2014 - 12.01.2014 

>Dobbiaco, Włochy

Już po raz dwunasty w Dolomitach wystartuje Festiwal Balonów. Nie tylko będzie można oglądać kolorowe balony ale także przelecieć się nad pokrytymi śnieżnym puchem Alpami. 

Oprócz samego lotu można dowiedzieć się jak zmontować i później złożyć balon, nie obejdzie się pewnie bez „chrztu” przed lotem. Sam lot trwa około jednej godziny w zależności od wiatru i warunków pogodowych. W koszu balonu starczy miejsca dla pięciu osób, uwzględniając pilota. Taki godzinny lot balonem kosztuje 290 EUR od osoby.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL RZEŹB LODOWYCH 2014

Termin: 05.01.2014 - 19.02.2014 

>Harbin, Chiny

Harbin, chińskie miasto, zwane "orientalny Petersburg" ze względu na rosyjską architekturę kolonialną, co roku zmienia się w zimową stolicę Chin. Dzięki zimowym temperaturom (nawet minus 30 stopni), które stwarzają idealne warunki dla widowiskowego Festiwalu Rzeźb Lodowych, przybywają tutaj tłumy widzów, a wśród nich także pary chcące zawrzeć ślub w tej bajkowej scenerii. 

Przez kilka tygodni na przełomie stycznia i lutego Park Zhaolin zmienia się w bajkowa krainę z wyrzeźbionymi w lodzie posągami, budowlami i świątyniami. Wizyta w Lodowym i Śnieżnym Świecie – największym na świecie lodowym parku architektonicznym oraz na wystawie lodowych latarni, które oświetlone tysiącem lampek robią ogromne wrażenie.

Festiwal odbywa się w Harbinie już od 30 lat i jest jednym z największych na świecie. W roku 2014 rozpocznie się oficjalnie 5 stycznia i potrwa ponad miesiąc. Lodowy festiwal organizuje się tutaj oficjalnie od 1963 r. jednak zawieszono go na czas Rewolucji Kulturalnej. Co ciekawe, wydarzenie to ma rosyjskie, prawosławne korzenie. W kalendarzu imprez pojawił się ponownie w 1985r.


Międzynarodowy Festiwal Rzeźb Lodowych w Harbinie należy do czterech najpopularniejszych tego typu imprez na świecie (obok festiwali w Japonii, Kanadzie i Norwegii).  

FESTIWAL WUDU 2014

Termin: 07.01.2014 -18.01.2014

>Ouidah, Benin

W Beninie nad Zatoką Gwinejską wudu oznacza religię, ale też wielki biznes. Na styczniowy festiwal wudu przybywają nie tylko wyznawcy tej religii, ale także turyści żądni niezwykłych wrażeń. W mieście Ouidach - centrum kultu - zobaczycie coś więcej niż tylko poprzebijane laleczki wudu.
Voodoo to religia, którą wyznaje około 60% ludności afrykańskiego kraju Benin, gdzie religia ta się narodziła i stąd powędrowała aż na Karaiby, a zwłaszcza na Haiti. 

Dzień 10 stycznia jest świętem państwowym i w dniu tym celebruje się nie tylko voodoo, ale również inne kulty animistyczne. Jest to jedna z najstarszych religii w Afryce.

Wyznawcy voodoo czczą duchy (samo słowo voodoo oznacza właśnie ducha). Wierzą, że wszechświat jest jednością, każda zatem najmniejsza rzecz wpływa na inne wokół niej. Bóg manifestuje się poprzez duchy przodków, które mogą przynieść ukojenie lub krzywdę, dlatego trzeba je odpowiednio uszanować w czasie ceremonii. Pomiędzy żywymi i martwymi istnieje nierozerwalna więź. Najwyższym wcieleniem boskości jest Bon Dieu, poza nim istnieją setki duchów zwanych Loa, opiekujących się tymi, którzy żyją. Loa mogą posiąść ludzkie ciało, wniknąć w nie. 
Benin: Benin w Mysterious Voodoo Religia jest obchodzony w rocznym festiwalu


Jako religia animistyczna voodoo uznaje, że przedmioty oraz wszelkie zjawiska naturalne posiadają jakieś święte znaczenie oraz zdolność do tego, by posiąść duszę ludzką. (Dlatego dla wyznawców voodoo nie istnieje pojęcie huraganu – ale pojęcie Loa Agwe, tego, który posiadł wiatr).

Muzyka i taniec to kluczowe elementy w ceremoniach voodoo. Za pomocą tańca można się połączyć ze światem duchów.

Voodoo niesprawiedliwie jest widziane jako kult laleczek, zaklęć i zombie. Jest to nurt o wiele bardziej głęboki duchowo i bardziej złożony.

Festiwal wudu odbędzie się w terminie 7-18 stycznia 2014 roku, przybędą na niego nie tylko wyznawcy tej religii ale także turyści żądni niezwykłych wrażeń.

FESTIWAL PONGAL
Termin 14.01.2014
>Indie
Festiwal Pongal to hinduskie święto żniw i urodzaju. Barwne i wesołe obchody mają na celu oddanie czci Bogu Słońca. Jest to święto zbiorów popularnej w tym kraju odmiany ryżu - pongal.

FULL MOON PARTY 
Termin: 15.01.2014
> Koh Phangan, Tajlandia
Full Moon Party odbywa się  co miesiąc w świetle pełni księżyca, na bajecznej plaży Haad Rin. Muzyka do zabawy jest różna - house, trance, hip-hop. Geneza imprez Full Moon nie jest dokładnie znana - mówi się, że w 1980 roku pewni turyści byli tak zachwyceni niezwykłym pięknem plaży Haad Rin podczas pełni księżyca, że postanowili urządzić tu wielką imprezę. I tak się zaczęło. Koh Pha Ngan jest zdecydowanie najgłośniejszą i najbardziej imprezową wyspą Tajlandii.

TAMBORRADA

Termin: 20.01.2014 

>San Sebastián, Hiszpania

Tamborrada to jeden z najgłośniejszych festiwali w Hiszpanii. Impreza odbywa się w San Sebastian tuż przy granicy z Francją. Jest kulminacją obchodów dnia św. Sebastiana. Zabawa w rytmie bębnów trwa całą dobę, a jej początek wyznacza wciągnięcie na maszt na pl. Konstytucji flagi San Sebastian.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MASKARAD SURVA
Termin : 24.01.2014 - 26.01.2014
>Pernik, Bułgaria
Surva, Międzynarodowy Festiwal Maskarad organizowany w mieście Pernik to największa impreza tego typu nie tylko w Bułgarii, ale również na Półwyspie Bałkańskim. Promuje on odmiany starożytnych zwyczajów, które są ważną częścią tradycji i folkloru bułgarskiego.
Jego największą atrakcją jest dwudniowa parada i konkurs maskarad, w której bierze udział średnio 6 000 osób i około 100 grup z każdego regionu Bułgarii, a także uczestnicy z Europy, Azji i Afryki.


AUSTRALIA DAY

Termin : 26.01.2014
> Australia
Australia Day znany także jako Anniversary Day i Foundation Day święto państwowe Australii obchodzone 26 stycznia upamiętniające założenie przez kapitana Arthura Phillipa (późniejszego Gubernatora Australii) pierwszej stałej osady w Australii –kolonii karnej przy Port Jackson (dzisiejsze Sydney). Australia Day obchodzony jest we wszystkich stanach i terytoriach Australii, jest to dzień wolny od pracy, jeżeli przypada w sobotę lub w niedzielę to dniem wolnym od pracy staje się poniedziałek.
Na Australia Day ogłaszany jest Australijczyk Roku. Nagroda jest przyznawana dla obywatela Australii, który wniósł znaczący wkład do narodu i społeczności australijskiej. Nagroda jest przyznawana w kategoriach: Young i Senior Australian of the Year i nagroda Australian Local Hero(Miejscowy Australijski Bohater).

CHINESE NEW YEAR

Termin : 31.01.2014
>Chiny
Sami mieszkańcy bowiem wciąż obchodzą Rok Węża i będą świętować Nowy Rok dopiero za kilka tygodni. Chiński Nowy Rok rozpoczyna się 31 stycznia i jest to najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim.
Najliczniejszy naród świata będzie świętować początek Roku Konia. W tym samym czasie święto światła, a więc rozpoczęcie nowego roku obchodzą też m.in. mieszkańcy Wietnamu, obu Korei, Mongolii i Tybetu. Dlaczego 31 stycznia?
Ponieważ jest to związane z fazami Księżyca, a nowy rok zaczyna się zawsze podczas nowiu Księżyca. Ten z kolei wypada właśnie 31 stycznia o godzinie 5:39 rano czasu pekińskiego. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz